Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?
Leczenie alkoholizmu można zacząć od krótkiej interwencji diagnostyczno-motywującej, jest to sesja z terapeuta podczas której stawia się diagnozę uzależnienia. Jak się czasami okazuje nie wszystkie osoby trafiające na taką krótką interwencję są już uzależnione. Osobom u których nie stwierdza się (jeszcze) uzależnienia od alkoholu, a stwierdza się, że piją alkohol w sposób ryzykowny, można doradzić ograniczenie lub zaprzestanie picia (służy temu Program Ograniczania Picia).
Osobom, którym stwierdzi się uzależnienie udziela się odpowiedniej informacji zwrotnej dotyczącej ewentualnych szkód, jakich doznał oraz jakie mu zagrażają z powodu picia. Terapeuta podczas takiej konsultacji diagnostyczno-motywującej może postawić osobę wobec konieczności podjęcia decyzji, co ma z tym zrobić. Może też próbować zwiększyć jego motywację, aby w końcu zaczął leczenie alkoholizmu zanim wystąpią jeszcze poważniejsze i nieodwracalne jego konsekwencje.
Formy leczenia uzależnienia od alkoholu
Specjalista powinien też zaprezentować jakie formy czy tryby leczenia alkoholizmu są dostępne. Do wyboru są placówki publiczne mieszczące się z reguły przy szpitalach lub przychodniach, finansowane przez NFZ oraz prywatne. Z kolei analizując tryby leczenia alkoholizmu najmniej intensywnym jest terapia indywidualna praktykowana w prywatnych gabinetach i z reguły odbywa się ona podczas cotygodniowych jednogodzinnych sesji z terapeuta uzależnień. W publicznych poradniach uzależnień czy ośrodkach jest to terapia ambulatoryjna, która przebiega z reguły wieczorowo. Bardziej intensywnym trybem leczenia alkoholizmu jest stacjonarna tzw. terapia zamknięta, która w placówkach publicznych trwa z reguły 56-dni, a w prywatnych 28-dni. W niektórych prywatnych ośrodkach oferowana jest też terapia dzienna, która jest trybem pośrednim między terapią indywidualną, a stacjonarną zamkniętą. Najdłuższa forma leczenia to terapia w placówkach Monar i może trwać 6 lub nawet 12 miesięcy.
Po wyborze formy (finansowane prywatnie lub przez NFZ) oraz trybu terapii (indywidualna, zamknięta) należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem terapii uzależnień, aby się zapisać na konkretny termin, dopiero wtedy można zacząć leczenie alkoholizmu.
Przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu dobrze też jest zorientować się czy dany ośrodek dysponuje detoksem alkoholowym, ponieważ nie wszystkie ośrodki przyjmują osoby będące pod wpływem alkoholu. Zasady są takie, że na terapię uzależnień osoba musi stawić się trzeźwa, a nie prowadzi się jej z osobami nietrzeźwymi. Jeżeli uzależniony nie jest w stanie przerwać ciągu alkoholowego w takim przypadku najpierw należy musi przejść detoks alkoholowy. Detoksykacją alkoholową zajmują się szpitalne oddziały OLAZA (Oddziały Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych) lub prywatne oddziały detoksykacyjne. Dopiero po wytrzeźwieniu człowiek może zacząć zasadnicze leczenie alkoholizmu.
Badania nad takim krótkimi interwencjami diagnostyczno-motywującymi w USA potwierdziły, że są one dużo skuteczniejsze niż brak jakiegokolwiek kontaktu ze specjalistą, szczególnie w przypadku, gdy człowiek jeszcze nie akceptuje żadnej innej formy terapii. Jeżeli jednak osoba mimo to nie chce się zgodzić na leczenie, to można zgłosić ja na przymusowe leczenie alkoholizmu.
Odpowiadając na postawione w nagłówku pytanie leczenie alkoholizmu – jak zacząć? Informujemy, że wystarczy do nas przyjechać.