Czy można samemu wyleczyć się z nałogu?
Jak powszechnie wiadomo alkoholizm podobnie jak cukrzyca, astma i inne schorzenia jest chorobą trwająca całe życie, a więc może nie być łatwo wyleczyć się a alkoholizmu w domu bez pomocy specjalistów. Przykładowo, jeśli masz cukrzycę i przestrzegasz diety, wcale nie znaczy, że wyleczyłeś się z cukrzycy. Ona wciąż jest, tyle że pod kontrolą. Tak samo jest z alkoholizmem – można go kontrolować, ale nie całkowicie wyleczyć.
Alkoholizm to choroba przewlekła, a uszkodzeń mózgu nim wywołanych nie można zaliczyć do kategorii „szybko przyszło, szybko poszło”. Niewiele czasu trzeba, by szkody stały się ewidentne, a rozpaczliwie długo trwa zaś ich naprawianie. Od wczesnych stadiów do samego końca przewlekłego procesu naprawczego alkoholik pozostaje w szponach bardzo ciężkiej zagrażającej życiu choroby. Nawet po całkowitym zregenerowaniu mózgu (jeśli to się w ogóle uda) zagrożenie powrotem do nałogu jest większe od przeciętnego za sprawą tych samych czynników, które doprowadziły do uzależnienia za pierwszy razem.
Zatem jakie metody można by zastosować, aby wyjść z alkoholizmu w domu bez pomocy terapeutów?
- Alkohol i inne substancje uzależniające fizycznie uszkadzają mózg, podobnie jak nadmiar cholesterolu uszkadza i modyfikuje układ krwionośny. Dlatego nie wystarczy po prostu rozmawiać z alkoholikiem w domu i nakłaniać go do zmiany zachowania. Wielu mimo najlepszych chęci nie będzie do tego zdolna, dopóki fizyczne uszkodzenia w ich mózgu nie zostaną naprawione. To co zostało uszkodzone toksyczną chemią w postaci alkoholu lub narkotyku może zostać naprawione nie słowem, a chemią z tym, że leczniczą.
- Lepsze zrozumienie neurobiologicznych mechanizmów podtrzymujących uzależnienie pozwoliło lekarzom na opracowanie skutecznej farmakoterapii, co znacznie zwiększyło odsetek alkoholików utrzymujących abstynencję. Powstały nowoczesne leki przeciw głodom alkoholowym, które przywracają w mózgu alkoholika właściwą równowagę biochemiczną i praktycznie uniemożliwiają mu doznawanie stanów euforii w razie powrotu do nałogu.
- Ta ewolucja rozumienia i leczenia alkoholizmu przypomina podobny proces, który miał miejsce w przypadku innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy astma. Kiedy badacze zajmujący się tymi groźnymi dla życia schorzeniami dokonali przełomowych odkryć, tworząc takie leki, jak insulina, a „nieuleczalne” wtedy choroby nagle udało się pokonać. Dzisiaj nie potrafimy sobie wręcz wyobrazić, że można by leczyć cukrzycę bez insuliny albo nadciśnienia czy astmy bez niezawodnych leków na te choroby. Gdyby jakiś lekarz zalecał choremu na którąś z tych chorób jedynie zmianę postawy lub trybu życia, nie zapisując mu któregoś z nowoczesnych farmaceutyków, byłoby to niechybnie uznane za błąd w sztuce. Dlatego zatem w ten sam sposób skutecznie leczy się obecnie w alkoholizm.
Leki w leczeniu alkoholizmu
Tak więc, aby wyleczyć się z alkoholizmu w domu należy zaopatrzyć się w leki, które należy zażywać wg zaleceń. Dawniej lekarze zalecali swoim pacjentom np. Anticol czy Esperal, jednak obecnie są to leki przestarzałe, a ich skuteczność i możliwości stosowania są ograniczone. Na szczęście postęp nauki doprowadził do powstania nowej generacji leków na alkoholizm, które oferują bezprecedensową wręcz możliwość leczenia. Niedawno dopuszczone do użytku farmaceutyki pomagają osobom w opanowywaniu głodu alkoholowego dzięki utrzymaniu równowagi biochemicznej w mózgu.
Najnowsze leki jakie powinna zażywać osoba, która chce wyleczyć się z alkoholizmu w domu, ale bez korzystania z terapii to Naltex i Campral. Naltex powstrzymuje uzależnionego od spożywania alkoholu, redukując lub wstrzymując dalsze uszkodzenia mózgu, natomiast Campral przyspiesza naprawę tych uszkodzeń. Kiedy do komórek nerwowych nie napływa trucizna w postaci alkoholu, to rany szybciej się zabliźniają, a mózg łatwiej akceptuje nowe, zdrowsze schematy myślowe i uczy się życia w trzeźwości. Zarówno w połączeniu, jak i każdy z osobna, Naltex i Campral dają nową nadzieję milionom alkoholików.
W artykule pt.: Tabletki na alkoholizm można przeczytać więcej na temat tych farmaceutyków np. jak działają i jak je stosować.
Oczywiście aby wyleczyć się z alkoholizmu w domu warto nie tylko leczyć lekami uszkodzony alkoholem mózg, ale i zmieniać myślenie na ten temat. W tym celu zaleca się czytać literaturę trzeźwościową (np. W. Osiatyńskiego pt. „Alkoholizm – grzech czy choroba?” itp.), można tez oglądać podcasty na popularnych platformach streamingowych (np. YouTube – „Sekielski o nałogach” czy Alkoholik z Tik Toka), aby ciągle utwierdzać się w drodze do trzeźwości.
Jeżeli jednak nie uda się wyleczyć z alkoholizm w domu zapraszamy do naszego prywatnego ośrodka.