Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?
Aby pomóc alkoholikowi warto zachęcić go do wizyty u terapeuty uzależnień, aby ten podczas konsultacji stwierdził, czy występuje już uzależnienie, czy jest to jeszcze picie szkodliwe. Leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku jest nacelowane na całkowitą abstynencję. Jednak zdajemy sobie sprawę również z tego, że tymczasowym celem niektórych pacjentów może być też picie kontrolowane. Alkoholizm m.in. polega na tym, że uzależniony, gdy już zacznie pić, to nie może przestać, a mimo to nadal wierzy, że posiada pełną kontrolę nad alkoholem.
Aby pomóc alkoholikowi należy namawiać go do zmiany własnego zachowania, czyli zaprzestania picia alkoholu. Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój uzależnienia od alkoholu jest problem z samoregulacją u osób nadużywających rozumianą jako podjęcie planowego działania, kierowania i kontrolowania własnego zachowania, czyli picia alkoholu. Brak tej samoregulacji co do ilości spożywanego alkoholu jest często rezultatem nadmiernego zaufania do siebie i iluzorycznej wiary w posiadaną kontrolę nad alkoholem.
Leczenie alkoholizmu polega m.in. na podważaniu tych nieprawidłowych przekonań u alkoholików, zmniejszaniu poziomu tego nadmiernego iluzorycznego zaufania alkoholika do używania alkoholu jako dobrego sposobu np. radzenia sobie z emocjami czy stresem, albo stymulowania przyjemnych doznań czy relaksu. Terapeuta uzależnień, aby pomóc alkoholikowi w ramach terapii stara się uświadomić mu, że utracił kontrolę nad alkoholem oraz na podstawie tego próbuje wypracować abstynencję jako cel.
Niestety ciężko jest narzucić abstynencję na siłę, a dyskusja dotycząca nadużywania alkoholu często przechodzi na temat picia towarzyskiego – kontrolowanego. Wyniki badań wskazują, że osoby nadużywające alkohol, ale jeszcze nieuzależnione od niego są w stanie w stopniu lekkim nauczyć się pić w sposób kontrolowany. Jednak osoby, które już zdążyły się uzależnić powinny jednak trafić na terapię. Nasz prywatny ośrodek uzależnień ma doświadczenie w budowaniu woli utrzymywania abstynencji u pacjentów.
Aby pomóc alkoholikowi warto też zwracać się do niego w konkretny sposób, przeczytaj o tym jak zwracać się do alkoholika.