Skuteczne i profesjonalne leczenie alkoholizmu
Odpowiedź na pytanie brzmi – leczyć alkoholizm można wszędzie tam, gdzie profesjonalnie i skutecznie się tym zajmują oraz posiadają w tej dziedzinie bogate doświadczenie. Zatem leczyć alkoholizm można tak w szpitalu, jak i w prywatnym ośrodku. Jednak taki prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu tak samo jak każda inna prywatna klinika czy praktyka lekarska powinien reprezentować wyższy poziom świadczonych usług niż standardowy przyszpitalny ośrodek refundowany przez NFZ. Klient, który płaci za usługę w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu oczekuje opieki na najwyższym poziomie bazującej na najnowszych badaniach, teoriach i wiedzy medyczno-psychoterapeutycznej.
Większość ludzi wie niewiele o alkoholizmie, a jeśli coś wiedzą lub myślą, że wiedzą, sprowadza się to zwykle do przekonania, że można zerwać z nałogiem, jeśli się naprawdę tego chce – przy pomocy silnej woli. Alkoholizm to choroba, czy zatem można przy pomocy silnej woli wyleczyć się z jakiejś choroby? grypy, alergii, cukrzycy czy nowotworu? Odpowiedź brzmi – nie, tak samo jak z choroby jaką jest alkoholizm też się tego w ten sposób nie da zrobić. Zatem aby skutecznie leczyć się z alkoholizmu należy udać się gdzieś, gdzie specjaliści mają w tej dziedzinie dobre efekty.
Kryteria wyboru ośrodka leczenia
W tym celu niestety często nie wystarczy udać się do pierwszego lepszego przyszpitalnego ośrodka leczenia alkoholizmu np. na tzw. NFZ, którego leczenie opiera się wyłącznie na przestarzałej terapii słownej albo na programie propagowanym przez Anonimowych Alkoholików. Niestety to właśnie w takich ośrodkach odsetek udanych kuracji antyalkoholowych wynosi niespełna 20-30 procent, a aż 70-80 procent uczestników z czasem wraca do nałogu. Nic dziwnego zatem, że wielu uważa, iż alkoholizm jest nieuleczalny!
Na szczęście nowoczesne badania naukowe otworzyły nową perspektywę, z której nasz ośrodek leczenia uzależnień korzysta z dobrym efektem dla naszych pacjentów. Najnowsze badania z dziedziny medycyny wykazują jednoznacznie, że alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem atakującym mózg i uszkadzającym ważne fragmenty kory i układu limbicznego. Tych uszkodzeń nie da się naprawić wyłącznie psychoterapią bazującą na słowie. Oczywiście jest ona bardzo ważna, ale oprócz niej, aby skutecznie leczyć alkoholizm potrzebne jest uzupełnienie jej o nowoczesne środki farmakologiczne, które staną się dla alkoholików tym samym, czym jest insulina dla chorujących na cukrzycę, antydepresant dla cierpiących na depresję czy lek hipotensyjny dla chorego na nadciśnienie. Przeczytaj również jak leczyć alkoholizm?
Dlaczego psychoterapię należy uzupełniać o farmakoterapię? ponieważ analogicznie jak cukrzycy, depresji czy nadciśnienia nie da się wyleczyć tylko słowem. Owszem osoby na te choroby cierpiące muszą się dużo o swoich chorobach dowiedzieć, m.in.: jak sobie z nimi radzić, jakie są zalecenia do stosowania, czego mają unikać itp. Jednak, ponieważ alkohol wywołuje w organizmie uszkodzenia neurochemiczne, to tylko chemia, czyli leki (farmakoterapia) ma moc wyciszenia objawów i uzupełnić niedobory neuroprzekaźnikowe, a w efekcie zwiększyć szanse na utrzymanie abstynencji od alkoholu oraz dać szansę na lepsze – trzeźwe życie.
Niedofinansowanie służby zdrowia w Polsce oraz przestarzałe, sztywne i rutynowe procedury stosowane przez publiczne szpitale powodują, że podlegające im oddziały leczenia alkoholizmu stosują nowoczesnych odkryć naukowych i metod, ponieważ często nie mają do nich dostępu, a NFZ nawet ich nie refunduje, gdyż są za drogie. Co więcej, niektórzy terapeuci z niechęcią odnoszą się do pomysłu, by leczyć alkoholizm lekami, są zdania, że pacjenci powinni radzić sobie z emocjami czy głodem alkoholowym wyłącznie metodami psychologicznymi. Jednak uzależnienie to choroba duszy i ciała, a więc duszę należy leczyć psychoterapią (słowo psyche z łaciny oznacza duszę), a ciało, które składa się z chemii – chemią, czyli farmakoterapią. Tylko takie podejście zwiększa skuteczność leczenia!
Być może słyszałeś o kimś, kto był na leczeniu w ośrodku NFZ-owskim, wyszedł i pije dalej? Jeżeli tak, to prawdopodobnie był on leczony wyłącznie psychoterapią słowną, bez jakiegokolwiek wsparcia farmakologicznego, dlatego w jego przypadku leczenie nie było skuteczne.
Podsumowując, najskuteczniejsze metody leczenia alkoholizmu, łączą psychoterapię i farmakoterapię, aby jak najlepiej pomóc swoim pacjentom. Oczywiście uzależnienie jest chorobą przewlekłą, trwającą całe życie, a sama farmakoterapia nie stanowi na nie wystarczającej odpowiedzi. Jednak w połączeniu z psychoterapią może przynieść znakomite rezultaty: zniwelować destrukcyjny wpływ alkoholu na mózg i zachowanie uzależnionego, złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego czy zredukować głód alkoholowy.
Odpowiadając na pytanie postawione w nagłówku – alkoholizm można leczyć wszędzie, ale w naszym prywatnym ośrodku można to robić skuteczniej niż gdzie indziej, ponieważ bazujemy na najnowszych odkryciach nauki, która wejrzała ostatnio na nowo w naturę alkoholizmu. Wiemy już na pewno, że alkoholizm jest schorzeniem przewlekłym, jest chorobą mózgu, która powinna być traktowana podobnie jak inne choroby np. cukrzyca, depresja czy nadciśnienie.