Terapia zamknięta / stacjonarna
Terapia zamknięta lub inaczej stacjonarna to forma terapii lub leczenia uzależnień, w której pacjent przebywa w ośrodku przez całą dobę i określony czas na pobycie z zakwaterowaniem i wyżywieniem, otrzymując intensywną opiekę oraz wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego, terapeutycznego i psychologicznego.
Głównymi cechami terapii zamkniętej są:
- Intensywność terapii – pacjent uczestniczy przez cały dzień w regularnych sesjach terapeutycznych grupowych i indywidualnych spotkaniach z terapeutami, psychologami czy psychiatrami.
- Nadzór 24/7 – przebywając w ośrodku terapeutycznym pacjent jest pod stałą opieką personelu medycznego, co pozwala na szybką reakcję w przypadku ewentualnych kryzysów lub potrzeb zdrowotnych.
- Izolacja od codziennych czynności – znajdując się w ośrodku przez całą dobę, pacjent jest odcięty od stresorów i bodźców zewnętrznych, co umożliwia mu skupienie się na sobie i własnym procesie terapeutycznym.
- Przebywanie w grupie podobnych do siebie osób – w terapii zamkniętej pacjenci często mają możliwość interakcji z innymi osobami uzależnionymi przebywającymi w ośrodku, dzięki czemu lepiej się z nimi identyfikują, co może być istotne w budowaniu świadomości własnego uzależnienia i otrzymywania wsparcia od innych ludzi, czego nie ma w terapii indywidualnej.
- Dostosowane podejście – terapia zamknięta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a plan jego terapii jest tworzony na podstawie diagnozy i oceny jego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
- Bezpieczne otoczenie – ośrodek terapii uzależnień zapewnia bezpieczne środowisko, które minimalizuje ryzyko złamania abstynencji od alkoholu czy narkotyków lub pogorszenia stanu psychosomatycznego pacjentów.
- Zmiana otoczenia – przebywanie w innym środowisku niż domowe czy zawodowe może pomóc pacjentowi w zyskaniu nowej perspektywy rozumienia swoich problemów oraz nauczyć go stosowania różnych strategii radzenia sobie z emocjami, stresem, głodem alkoholowym czy narkotykowym itp.
Terapia zamknięta może być skuteczną opcją leczenia dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków czy hazardu, które potrzebują intensywnego wsparcia terapeutycznego w procesie zdrowienia, zwłaszcza w przypadku towarzyszących uzależnieniu poważnych zaburzeń psychicznych np. depresji czy nerwicy.
Terapia zamknięta uzależnień w naszym ośrodku trwa 28 dni, a przez cały jej czas osoba przebywa na zwolnieniu chorobowym. Zajęcia grupowe prowadzone są przez terapeutów uzależnień od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 z cogodzinnymi 15-minutowymi przerwami oraz każdemu pacjentowi przysługuje 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu. Zatem przez cały pobyt trwający 4 pełne tygodnie pacjent uczestniczy w 120 godzinach terapii grupowej oraz w 4 godzinach terapii indywidualnej. Oprócz tego pobyt obejmuje przynajmniej 1 konsultację przez lekarza psychiatrę, która odbywa się w pierwszych dniach od przyjęcia, a w sobotnie popołudnia organizowane są dodatkowe zajęcia uzupełniające. Terapia stacjonarna obejmuje także pełne wyżywienie składające się z 4 posiłków dziennie oraz nieograniczony dostęp do napojów (wody mineralnej, herbaty, kawy). Po zajęciach terapeutycznych czas wolny pacjenci mogą spędzać na przyjmowaniu odwiedzin najbliższych członków rodziny, pisaniu zadań terapeutycznych, wspólnych rozmowach, oglądaniu telewizji, graniu w gry planszowe, przy ładnej pogodzie mogą spacerować w obrębie terenu ośrodka, grać w siatkówkę, piłkę nożną, a przy niesprzyjających warunkach pogodowych grać w ping-ponga lub ćwiczyć na siłowni.