Jak wygląda leczenie uzależnienia od leków?
Leczenie uzależnienia od leków wygląda w ten sposób, że łączy się detoks lekowy, którego celem jest stopniowe zmniejszanie dawek zażywanych leków, aż do całkowitego ich odstawienia z terapią uzależnienia. Celem terapii jest m.in. zmniejszenie intensywności odczuwanych emocji, które były powodem zażywania leków. Terapeuci pomagają pacjentom przeanalizować ciąg wydarzeń, które prowadziły do zażywania leków i rozpoznać ich przekonania w tej kwestii. Następnie ćwiczą z pacjentami rozpoznawanie i krytyczną analizę sposobu, w jaki to negatywne myślenie prowadziło do obciążeń emocjonalnych i napięcia. Terapeuci pomagają w modyfikacji irracjonalnego sposobu myślenia, dzięki czemu pacjenci potrafią się uspokoić i podejść do problemów racjonalnie co pomaga im sobie z nimi poradzić.
Leczenie uzależnienia od leków obejmuje również osoby zażywające leki z powodu silnego lęku. Aby przeciwstawić się temu uczuciu, łatwiej im było sięgnąć po lek niż się z tym strachem zmierzyć. Prowadziło to do przekonania: „Jestem za słaby, aby samemu dać sobie z tym radę”. Przy braku wsparcia takie przeświadczenie bywa przyczyną popadania w nerwicę i uzależnienie od leków. Zmiana myślenia z destrukcyjnego na konstruktywne u pacjentów lękowych dokonuje się przez podważenie leżących u ich podstaw nieprawdziwych przekonań. Terapeuci uczą pacjentów różnorodnych technik, dzięki którym będą mogli kontrolować swoje lęki i uczynić je znośnymi. Efektem terapii w tym zakresie jest też zmniejszenie napięcia wewnętrznego oraz pożądania zażywania leków, a także zwiększenie kontroli zachowania.
Wielu pacjentów uzależnia się od leków, ponieważ zażywając próbowali poradzić sobie z żałobą po stracie bliskiej osoby. Brak umiejętności przepracowania smutku i przejścia przez proces żałoby prowadził do ucieczki od emocji w leki, gdy pojawiały się wspomnienia zmarłej osoby. Terapeuta może również pomóc w tym zakresie potraktować żałobę jako problem do rozwiązania, a nie blokadę na drodze do celu pogodzenia się ze stratą.
Leki nie leczą problemów emocjonalnych, a jedynie je tłumią. Niestety, aby tłumić emocje trzeba zażywać leki regularnie, co z kolei z czasem prowadzi do uzależnienia. Leczenie uzależnienia od leków polega na odstawieniu leków, w efekcie czego tłumione często przez wiele lat emocje smutku czy lęku się ujawniają. Dopiero wtedy można się nimi psychologicznie zająć i je odreagować na trzeźwo, aby uleciały i nie powodowały napięcia wewnętrznego ani nie obniżały już więcej nastroju.