Jakie uzależnienia leczymy w naszym ośrodku?
W naszym ośrodku oferujemy:
Strona główna » Leczenie uzależnień
W naszym ośrodku oferujemy:
Uzależnienie jest wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przypadku alkoholu, narkotyków, dopalaczy i leków – zaburzeniem używania substancji psychoaktywnej. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10 określa zespół uzależnienia oraz konkretyzuje jego objawy. „Zespół ten obejmuje objawy behawioralne, poznawcze i fizjologiczne, które rozwijają się po wielokrotnym użyciu danej substancji i które zazwyczaj obejmują silną potrzebę przyjmowania środka, trudności z kontrolowaniem jego używania, uporczywe używanie pomimo szkodliwych następstw, przedkładanie przyjmowania środków ponad inne zajęcia i zobowiązania, zwiększoną tolerancję, a czasem występowanie objawów fizycznych zespołu abstynencyjnego”.
Kody chorób jakie się przypisuje uzależnieniom w tej klasyfikacji mieszczą się w przedziale od F10 do F19:
Z kolei w przypadku patologicznego hazardu lub innych zachowań (nałogowych) kompulsywnych – uzależnienie to zaburzenie popędów i impulsów i otrzymały one kod F 63.
Uzależnienie w kontekście medycznym rozróżnia się na psychiczne i fizyczne. Uzależnienie psychiczne (habituacja) to trudna do przezwyciężenia chęć, potrzeba lub przymus zażycia substancji celem poprawy samopoczucia lub uniknięcia złego samopoczucia czy dyskomfortu. Uzależnienie fizyczne jest efektem regularnego i długotrwałego używania środka psychotropowego, w wyniku czego zostaje on przyłączony do metabolizmu organizmu, a zmniejszenie dawki lub jego całkowity brak sygnalizowany jest poprzez występowanie tzw. objawów abstynencyjnych zwanych „głodem substancji”. Istotą uzależnienia w rozumieniu medycyny jest występowanie zjawiska tolerancji, czyli potrzeby zażywania coraz większych dawek celem osiągnięcia efektu takiego jak na początku zażywania.
Terapeuci uzależnień zatrudniani przez nasz prywatny ośrodek doskonale wiedzą co to jest uzależnienie, gdyż mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.
Źródło:
ICD-10 Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, Rewizja dziesiąta, Tom 1, Wydanie 2008, WHO Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia s. 213. [Dostępny w wersji elektronicznej: icd10.pl, dostęp 17.02]