Aby pomóc osobie uzależnionej należy namówić ją na wizytę u terapeuty uzależnień. Osoby nieprzeszkolone nie mają odpowiedniej wiedzy jak zdiagnozować uzależnienie oraz jak je leczyć.
Terapeuta uzależnień dobrze wie, że osoby uzależnione często wyrabiają sobie zupełnie nieprawdziwy obraz swojej sytuacji, nałogu i otoczenia. Mówi się wtedy o wypaczeniu procesu myślowego o tzw. nałogowej logice. Po części wynika to ze skutków picia alkoholu czy zażywania narkotyków, które fizycznie uszkadzają mózg, po części zaś z położenia osoby uzależnionej, która jest izolowana i odcięta od normalnych, zdrowych emocji, próbuje więc racjonalizować swoje picie czy zażywanie i szuka intelektualnych wybiegów, co zaciera jej jasny ogląd sytuacji – nazywa się to mechanizmem iluzji i zaprzeczeń.
Podręcznikowym przykładem tego mechanizmu, czyli wypaczenia myśli w mózgu alkoholika jest opis przykładowego członka grupy terapeutycznej. Na pozór pewny siebie czterdziestosiedmioletni handlowiec upierał się, że nie ma żadnych problemów z alkoholem, a jedynie żona skłoniła go do rozpoczęcia terapii. Wg niego dobrze jest coś łyknąć przed spotkaniem biznesowym. Oto jak konkretnie przebiegało u niego wypaczenie myśli – mówił:
„Odbywam co najmniej dziesięć takich spotkań na tydzień. Wszystkie są związane z wielkim napięciem, bo chodzi o duże pieniądze. Kiedy wezmę parę łyków alkoholu, jestem bardziej wyluzowany, dzięki czemu robię lepsze wrażenie, a to dobrze wpływa na zawierane transakcje. Korzystniejsze transakcje oznaczają dla mnie wyższe zarobki, a wyższe zarobki są dobre”.
Na pozór jego racjonalizacja wydaje się zasadna, jednak ewidentnie pomija on fakt, że przez to za często i za dużo pije, co z pewnością przynosi mu negatywne konsekwencje, których to niestety nie chce zauważyć. Aby pomóc osobie uzależnionej trzeba konfrontować tego typu nieprawidłowe przekonania z faktami, konsekwencjami i stratami wynikającymi z picia alkoholu czy zażywania narkotyków, których to osoby uzależnione nie chcą zobaczyć. Podważenie tych nieprawidłowych i dysfunkcyjnych przekonań wytworzonych w tym mechanizmie otwiera drogę do reflektowania i wytworzenia w ich miejsce prawidłowych przekonań służących utrzymaniu abstynencji i trzeźwieniu.
Zatem aby pomóc osobie uzależnionej należy niejako „przebić się” przez ten mur zaprzeczeń, aby uzależniony w końcu przyznał, że ma problem np. z alkoholem czy narkotykami i zechciał udać się do specjalisty w celu leczenia swojego uzależnienia.
Tylko specjaliści zatrudniani przez nasz prywatny ośrodek terapii wiedzą, jak pomóc osobie uzależnionej skutecznie wyjść z nałogu, gdyż są wyszkoleni w rozbrajaniu tych mechanizmów, pracują na co dzień z iluzją i zaprzeczaniem, ale też z nałogową regulacją uczuć, są doświadczeni w uczeniu pacjentów radzenia sobie z emocjami, głodem alkoholowym czy narkotykowym oraz zapobieganiu nawrotom picia czy zażywania.