Dlaczego warto wybrać nasz ośrodek?
Aby terapia była skuteczna, powinna być skoncentrowana na pacjencie. Od dawna prowadzi się badania sprawdzające wpływ stylu pracy terapeuty na wyniki terapii. Jednym z dość zaskakujących odkryć w leczeniu uzależnień jest fakt, że skuteczność terapii może się różnić w zależności od terapeutów, do których pacjenci zostają skierowani – nawet wówczas, gdy prowadzą oni terapię według tego samego modelu leczenia, to skuteczność ich działań bywa różna.
Przykładowo pacjenci ośrodków NFZ-owskich często skarżą się na brak empatii i szacunku u personelu względem nich. Terapeuci w naszym ośrodku wiedzą, że ogromne znaczenie ma nie tylko metoda leczenia, ale także empatia oraz dobre podejście do pacjenta. Jednym z najpewniejszych prognostyków sukcesu w terapii jest właśnie styl pracy terapeutów. Nasi terapeuci empatycznie zachęcają pacjentów, aby autentycznie przeżywali i to, co się w nich dzieje. Dzięki temu uczą się identyfikować i odreagowywać emocje w bezpieczny sposób, zamiast jak wcześniej je zapijać alkoholem lub zażywać narkotyki.
Nasi terapeuci są empatyczni – istnieją opinie, że zbyt mała doza empatii u terapeuty bywa czynnikiem nieutrzymania abstynencji przez pacjenta. Zanotowano szczególnie złe rezultaty pracy u tych terapeutów pracujących w ośrodkach NFZ, którzy nie wykazują empatii względem swoich pacjentów w porównaniu z terapeutami, których cechuje duża empatia. Empatia jest nie tyle cechą, którą się ma, ile umiejętnością, którą można opanować, jest szczególnym rodzajem słuchania, które większości ludzi wcale nie przychodzi naturalnie. Na szczęście nasi terapeuci nie mają z tym problemu, świadczą o tym opinie wystawione przez naszych pacjentów po zakończeniu leczenia.
Zatem – dlaczego my? Ponieważ leczenie uzależnień w naszym ośrodku odbywa się w miłej, domowej atmosferze wzajemnej empatii i zrozumienia. Zdarza się, że pacjenci najpierw nie chcą do ośrodka przyjechać, a potem tj. po terapii nie chcą z niego wyjechać, tak dobrze się u nas czują.
Oferujemy nowoczesne metody terapii
Od strony teoretycznej leczenie uzależnień, aby było skuteczne, powinno opierać się na najnowszych metodach. Amerykańska instytucja Substance Abuse and Mental Health Services Administration stworzyła rejestr zawierający poziom skuteczności poszczególnych metod leczenia uzależnień. Rejestr ten National Registry of Evidence Based Programs and Practices poddaje systematycznej analizie metody terapeutyczne i ocenia poziom ich skuteczności. W bazie NREPP ulokowano kilka kategorii interwencji dotyczących profilaktyki i leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków, poniżej znajduje się lista najskuteczniejszych z nich:
- Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na teorii mówiącej, że procesy uczenia się odgrywają kluczową rolę w rozwoju i podtrzymywaniu zachowań związanych z uzależnieniami, czyli jeżeli ktoś się nauczył pić alkohol, zażywać narkotyki, leki czy grać hazardowo, to przy pomocy tej metody terapii można go tego oduczyć. Nasi terapeuci z powodzeniem korzystają z tej metody terapii grupowej, można ją nazwać – szkołą życia na trzeźwo.
- Dialog motywujący jest to krótkotrwała, skoncentrowana na pacjencie dyrektywna interwencja, która umożliwia mu zrozumienie i rozwiązanie ambiwalencji dotyczących potrzeby zmiany zachowania, czyli zaprzestania picia alkoholu, zażywania narkotyków, leków czy hazardu. Nasi terapeuci w ramach terapii również stosują tą technikę pracy.
- Krótka interwencja zawiera obiektywną informację zwrotną związaną z uzależnieniem, podkreśla się w niej osobistą odpowiedzialność pacjenta za zmianę własnego zachowania. Zatem udziela mu się porad i przedstawia różne możliwości; wyraża się empatię przez aktywne słuchanie i wspieranie wiary we własne kompetencje. Wielu terapeutów w naszym ośrodku wykorzystuje tą metodę w ramach terapii indywidualnej.
- Zapobieganie nawrotom, do elementów tych interwencji należą m.in. identyfikacja sytuacji wysokiego ryzyka złamania abstynencji i uczenie pacjentów strategii skutecznego radzenia sobie z nimi. Sesje terapeutyczne prowadzone przez nasz ośrodek zawierają tą metodę w ramach terapii grupowej, ma ona na celu uchronić pacjentów przed nawrotem uzależnienia po zakończeniu terapii.
- Farmakoterapia wspomagająca są to leki na głód alkoholowy takie jak naltrekson, akamprozat oraz inne, które skutecznie pomagają leczyć głód alkoholowy. Lekarz psychiatra współpracujący z naszym ośrodkiem ordynuje te leki naszym pacjentom celem zwiększenia skuteczności leczenia i uzupełnienia psychoterapii o farmakoterapię.
- Terapia par jest zalecana w celu odbudowania zaufania, poprawy komunikacji w związku czy podtrzymania uzależnionego partnera w wytrwaniu w abstynencji. W tym celu w ramach zaleceń po terapii partnerki/partnerzy, żony/mężowie naszych pacjentów oraz osoby współuzależnione mogą skorzystać z darmowej grupy wsparcia dla rodzin oraz zostać skierowanymi do pracy u psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z małżeństwami lub parami.
Bibliografia:
Miller, P. M. (red.). (2014). Terapia Uzależnień. Metody oparte na dowodach naukowych. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Oczywiście oprócz powyższych elementów leczenie uzależnienia, aby dało pozytywny efekt, powinno obejmować nie tylko objawy uzależnień, ale i ich przyczyny. Więcej o tym jak wygląda leczenie przyczyn uzależnień w naszym wykonaniu można przeczytać np. tu: