Jak przekonać alkoholika do leczenia?
Do alkoholika mogą trafić tylko słowa konfrontujące go ze stratami i problemami wynikającymi z picia, a unikanie przez niego trudnych tematów z tym związanych jest wyrazem mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. Mechanizm ten przeszkadza alkoholikowi w zobaczeniu negatywnych skutków swojego picia, dlaczego tak się dzieje?
Otóż jak wszyscy wiedzą uzależnienie powoduje problemy we wszystkich sferach życia człowieka: w zdrowiu, w kontaktach z rodziną i innymi, w pracy, z prawem itd. Często nawet otrzymuje on od osób z otoczenia coraz więcej informacji przemawiających za tym, żeby przestał pić, bo powoduje to same szkody. Dlaczego zatem ich nie dostrzega?
Aby bronić się przed niewygodnymi faktami niektórzy ludzie wykształcają w sobie zdolność do zniekształcania spostrzegania rzeczywistości np. zakochani nie widzą wad partnera, a śmiertelnie chorzy nie zdają sobie sprawy ze swojej sytuacji. Ma to na celu ochronę niedojrzałego „JA”. Jednak u alkoholików wykształca się tzw. nałogowy sposób myślenia, który nie chroni „JA”, lecz picie. Powoduje to zniekształcanie spostrzegania rzeczywistości i nie pozwala alkoholikowi zobaczyć skutków swojego picia.
Taka nałogowa logika nazywa się Mechanizmem Iluzji i Zaprzeczania i przejawia się następująco, alkoholik:
- zaprzecza problemowi z piciem,
- obwiniania za picie innych lub okoliczności,
- minimalizuje lub porównuje się z gorszymi, aby się postawić w lepszym świetle,
- odwraca uwagę od problemów wynikających z picia lub zmienia temat rozmowy,
- racjonalizuje i usprawiedliwia swoje picie,
- koloryzuje, myśli życzeniowo i ma wybiórczą pamięć (pamięta tylko to co było miłe)
To wszystko utrudnia alkoholikowi zobaczenie skutków swojego picia i nie potrafi on powiązać ich z uzależnieniem. To z tego powodu tylko mocne i konkretne słowa, które przebiją się przez ten mechanizm mogą trafić do alkoholika.
Niestety przebicie się przez mur iluzji i zaprzeczeń nie jest proste, dlatego wielu alkoholików musi trafić na terapię. Terapeuci pracujący w naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień byli szkoleni w tym kierunku i mają odpowiednie doświadczenie, aby zatrzymać rozwijanie się u alkoholików tego mechanizmu. Przeczytaj również o leczeniu alkoholizmu.