Metody stosowane w odwyku alkoholowym
W naszym prywatnym ośrodku prowadzimy odwyk alkoholowy przy pomocy sprawdzonych metod psychoterapii poznawczo-behawioralnej i najnowszych odkryć z teorii uzależnień od substancji opartych na pojęciu neuroadaptacji. Odwyknięcie od alkoholu jest trudne, gdyż obejmuje zjawisko neuroadaptacji, które oznacza zmiany w mózgu powstające wskutek powtarzanego regularnie przez wiele lat picia alkoholu. Ich wynikiem mogą być adaptacje wewnątrzukładowe występujące w miejscu działania danej substancji w mózgu, czyli ośrodku przyjemności. Owe adaptacje międzyukładowe to zmiany w zakresie różnych systemów neuroprzekaźników wyzwalanych pod wpływem działania alkoholu.
Alkohol przyjmowany w sposób regularny powoduje w mózgu zmiany w zakresie procesów chemicznych, których nie da się wyleczyć samą tylko psychoterapią, lecz chemią leczniczą. Tak więc tylko specjalne leki, czyli farmakoterapia umożliwia skuteczny odwyk alkoholowy i przeciwstawianie się efektom wieloletniego picia alkoholu, a także zmian tym wywołanych w mózgu.
Gdy alkoholik zaprzestanie picia bez wsparcia lekami, to zmianom adaptacyjnym nic się nie przeciwstawia, wtedy pojawia się silny głód alkoholowy, a homeostaza mózgu ulega zakłóceniu. Jeżeli alkoholik nie dostanie leku, który złagodzi mu ten stan, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znowu sięgnie po alkohol, aby złagodzić swoje cierpienie, a wtedy odwyk alkoholowy ulegnie przerwaniu.
Tradycyjny odwyk alkoholowy skupiał się na somatycznych objawach odstawiennych (drgawkach, padaczkach itp.). Tymczasem nowsze teorie zaczęły skupiać się raczej na występowaniu objawów motywujących do picia alkoholu takich jak dysforia, depresja, drażliwość i lęk. Potwierdzona jest już hipoteza, że systemy motywacyjne do picia występujące właśnie w formie głodu alkoholowego są przejawami zmian neurobiologicznych. Zmiany te występują w mózgu i nie tylko sygnalizują początek rozwoju uzależnienia, lecz mogą też przyczyniać się do uwrażliwiania nawrotu, a tym samym mieć również znaczenie motywujące do ponownego picia alkoholu. To podejście zakłada, że przewlekłe używanie alkoholu prowadzi do zmian w dopaminowym układzie nagrody oraz w endogennym układzie opioidowym, a skuteczne leczenie tych układów może nastąpić wyłącznie przy pomocy farmakologii.
Na czym polega odwyk w naszym ośrodku
Odwyk alkoholowy w naszym ośrodku łączy psychoterapię nawrotu alkoholizmu z farmakoterapią działająca na wyżej opisane procesy neuroadaptacji, czyli lekami na głód alkoholowy. Dzięki takiemu podejściu odsetek pacjentów wracających do nałogu jest niewielki.
Każdy nowoczesny prywatny odwyk alkoholowy bazujący na metodach udowodnionych naukowo powinien brać te odkrycia na poważnie. Wynika z nich jasno, że zarówno tolerancja wobec działania alkoholu, jak i objawy odstawienne po zaprzestaniu przyjmowania go są skutkami neuroadaptacji. Dobry prywatny odwyk alkoholowy powinien ją leczyć nie tylko wyłącznie psychoterapią jak to do tej pory bywało, ale i lekami przeciw głodom alkoholowym. Badania wykazały, że bodźce stresowe aktywują dopaminowy układ nagrody, dlatego w wypadku podjęcia samej tylko abstynencji bez farmakoterapii można hipotetycznie założyć duże ryzyko nawrotu.
Dzięki rezonansowi magnetycznemu i tomografii mózgu oraz nowoczesnym badaniom poziomów neuroprzekaźników serotoniny, dopaminy, GABA itp. cała nowa wiedza o neurochemii przewlekłego używania alkoholu jest coraz klarowniej opisywana i coraz lepiej rozumiana. Dzięki niej przemysł farmaceutyczny jest w stanie wyprodukować nowe leki działające miejscowo w mózgu. Jeszcze kilka dekad temu nie było to w ogóle możliwe, a ówczesne metody leczenia alkoholizmu ograniczały się wyłącznie do terapii słownej oraz implantacji Esperalu. Teraz na zachodzie nikt już nie dyskutuje z tym, że w używaniu substancji i uzależnianiu się od nich uczestniczą kluczowe szlaki neuroprzekaźnikowe w mózgu, a wyniki badań jasno pokazują, że wskutek przewlekłego picia alkoholu dochodzi do zmian w zakresie równowagi mózgowej i funkcjonowaniu neuroprzekaźników. Z tego powodu leczenie uzupełniono o nowoczesne leki na alkoholizm z których nasz prywatny odwyk alkoholowy z powodzeniem korzysta.
Źródło:
Erickson, C. K. (2016). Nauka o uzależnieniach. Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Urschel, H. C. (2011). Uwolnij mózg od uzależnienia. Rewolucyjny program wychodzenia z nałogu. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca.