Definicja alkoholizmu
Alkoholizm jest chorobą, która jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO jest jedną z największych niebezpieczeństw dla zdrowia ludzi. Alkohol ma związek z 60 rodzajami chorób, jest przyczyną 3,2 % spośród wszystkich zgonów na świecie. Alkoholizm jest odpowiedzialny za 20-30 % przypadków raka przełyku, wątroby, samobójstw, napadów padaczkowych oraz wypadków samochodowych.
Alkoholizm pociąga też za sobą ogromne straty finansowe, wg ekspertów straty w gospodarce wynikające z niego szacuje się na poziomie 0,9 do 2,4 % PKB. Raport Komisji Europejskiej pt. „Alkohol w Europie” mówi, że około 23 mln mieszkańców UE jest uzależnionych od alkoholu, a koszty przestępczości wynikającej z jego spożywania wynoszą aż 68 mld Euro. W Polsce straty ekonomiczne wynikające z alkoholu też są też ogromne i wynoszą od 16 do 41 mld PLN. Zalicza się do nich koszty: związane z nieobecnościami w pracy, niską wydajnością pracy, wypadkami w pracy, leczenia uzależnień i chorób z nim związanych, urazów ofiar przemocy i wypadków drogowych, zasiłków z opieki społecznej wypłacanych osobom z problemem alkoholowym i ich rodzinom, wymiaru sprawiedliwości, czyli uszkodzeń mienia, procesów sądowych, interwencji policyjnych itp.
Niestety spożycie alkoholu w Polsce ciągle wzrasta. Wg danych PARPA średnie spożycie czystego spirytusu w przeliczeniu na głowę obywatela wynosiło 6 – 7 litrów w latach 1993-2007, a obecnie oscyluje między 9 – 10 litrów.
Alkoholizm z perspektywy choroby wg typologii Cloningera można podzielić na 2 typy.
Alkoholizm typu 1
Alkoholizm typu 1 dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet (chociaż głównie kobiet), jego początek przypada po dwudziestym piątym roku życia i wiąże się z cechami osobowości, które obejmują bierność i zależność, czyli silne uzależnienie od nagrody, unikanie krzywdy i niski poziom poszukiwania nowych wrażeń. Te osoby są w większości uzależnione emocjonalnie, wrażliwe na wskazówki społeczne, wylęknione i zahamowane i raczej nie angażują się w zachowania niebezpieczne lub zaburzone. Alkoholicy typu 1 mogą powstrzymać się od picia, jednak dochodzi u nich do utraty kontroli, gdy na nowo sięgają po alkohol i mają poczucie winy z powodu ich uzależnienia. Analiza badań nad adopcją wskazuje na to, że alkoholizm typu 1 jest „uzależniony od środowiska”, tzn. jego ujawnienie zależy zarówno od uwarunkowań genetycznych, jak i od środowiska rodzinnego charakteryzującego się piciem rekreacyjnym. Nasz prywatny ośrodek odwykowy w ramach terapii pacjentów typu 1 pracuje z nimi m.in. nad metodami radzenia sobie z emocjami oraz poczuciem winy.
Alkoholizm typu 2
Alkoholizm typu 2, zgodnie z hipotezą Cloningera, dotyczy wyłącznie mężczyzn o rysach osobowościowych przeciwnych do tych przedstawionych przy okazji alkoholizmu typu 1, których charakteryzuje: niskie uzależnienie od nagrody, słabe unikanie krzywdy i silne poszukiwanie nowych wrażeń. Osoby te są impulsywne, pewne siebie, szybko ulegające ekscytacji, rozhamowane, raczej wyizolowane społecznie i „twardogłowe”. Ich problemy z alkoholem rozpoczynają się jeszcze przed dwudziestym piątym rokiem życia, piją w dużych ilościach i nie potrafią przestać, często biorą udział w rękoczynach, bywają aresztowani, powodują wypadki samochodowe i miewają inne problemy związane z piciem. Zakłada się, że ryzyko wystąpienia alkoholizmu typu 2 u adoptowanych chłopców, których biologiczni ojcowie byli alkoholikami typu 2, jest wysokie, bez względu na to, jakie jest otoczenie, w którym się wychowywali.
Nasz prywatny ośrodek doskonale wie czym jest leczenie alkoholizmu, a w ramach terapii pacjentów typu 2 pracujemy z nimi m.in. nad metodami radzenia sobie z impulsywnością oraz destrukcją alkoholową.
Źródło:
- Kurzeja (red.), Uzależnienie od narkotyków. Od teorii do praktyki terapeutycznej, Difin, Warszawa 2012, s. 56.
Parpa, Statystyki, http://www.parpa.pl/index.php/badania-i-informacje-statystyczne/statystyki, 31.05.2017.
C.R. Cloninger, A systematic method for clinical description and classification of personality, “Archives of General Psychiatry” 1987; 44: 573-588.