Ustawowe przymusowe leczenie alkoholizmu
Na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. osobę nadużywającą alkoholu, która nie chce z własnej woli poddać się leczeniu odwykowemu można zgłosić do tzw. przymusowego leczenia.
Zgłosić taką osobę może członek rodziny, sąsiad, a nawet znajomy, a zgłoszenia należy dokonać w Gminnej lub Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które z reguły są zlokalizowane przy Urzędach Gminy lub Miasta w zależności od miejsca zamieszkania.
Zgłoszenia dokonuje się przez złożenie zeznań w Komisji, po których wzywa się osobę podejrzewaną o uzależnienie do złożenia wyjaśnień. Następie Komisja przesyła zebrane zeznania do Sądu Rodzinnego, który kieruje podejrzewanego o uzależnienie na badanie przez biegłego specjalistę terapii uzależnień oraz na badanie psychiatryczne. Jeżeli badania u biegłych specjalistów potwierdzą uzależnienie, to Sąd może na podstawie zebranych materiałów dowodowych wystosować względem takiej osoby sądowe zobowiązanie do leczenia odwykowego.
Jeżeli uzależniony nie stawi się we wskazanym terminie w ośrodku odwykowym, to Policja może doprowadzić go siłą do ośrodka odwykowego na leczenie.
Jeżeli podczas rozprawy sąd nie wskaże konkretnej placówki lecznictwa, to można je odbyć nawet w naszym prywatnym ośrodku.
Przeczytaj również jak przekonać alkoholika do leczenia.