Spróbuj przekonać alkoholika do podjęcia leczenia
Aby namówić alkoholika do leczenia uzależnienia można spróbować zastosować tzw. interwencję według Vernona Johnsona. Interwencja ta ma na celu przedstawienie alkoholikowi faktów z jego życia np. zachowań pod wpływem alkoholu lub wydarzeń w jakich brał udział, a którym zaprzeczał lub do których nie chciał się przyznać na skutek działania tzw. mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. Mechanizm ten przejawia się przykładowo:
- Zaprzeczaniem (alkoholik mówi np. że w ogóle nie ma problemu z piciem)
- Racjonalizowaniem (zawsze ma jakieś alibi, usprawiedliwienia czy inne wyjaśnienia własnego picia pomniejszające jego odpowiedzialność)
- Minimalizowaniem (pomniejszaniem wagi rozmiarów problemów z piciem)
- Obwinianiem (obwinia innych za swoje picie)
- Odwracaniem uwagi (np. zmienia temat rozmowy, gdy tylko dotyka on jego picia)
- Uogólniania (twierdzi, że przecież wszyscy piją)
- Koloryzuje (wspomina tylko to co było miłe).
Mechanizm iluzji i zaprzeczeń powoduje, ze alkoholik stracił kontakt z rzeczywistością, a taka interwencja może skonfrontować go z faktami i może pomóc mu zobaczyć negatywne skutki swojego picia i być może dzięki niej może podjąć decyzję o podjęciu terapii swojego uzależnienia.
Od czego należy zacząć
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić spotkanie osób ważnych dla alkoholika, ale jeszcze bez niego samego. Podczas narady każdy powinien sporządzić pisemną listę, na której należy zamieścić wszystkie pretensje, żale i opisy faktów czy zachowań związanych z jego piciem alkoholu (co, kiedy się wydarzyło, co zaniedbał, do czego by nie doszło, gdyby nie pił itp.). Ważne, aby było to zapisane i na spotkaniu przeczytane, a nie mówione „z głowy”, ponieważ podczas późniejszego spotkania z alkoholikiem może dojść do ostrej wymiany zdań i postawy obronnej, a nawet atakującej, dlatego łatwiej będzie to przeczytać, niż mówić z pamięci, gdyż można wtedy coś zapomnieć.
Należy też wyznaczyć osobę, która będzie prowadziła spotkanie, ważne, aby był to ktoś wobec kogo alkoholik ma respekt, trzeba też ustalić kolejność czytania oraz można całe spotkanie przetrenować. Można też spróbować przewidzieć najprawdopodobniejszą reakcję alkoholika oraz działanie na wypadek, gdyby się ono wydarzyło. Przykładowo, gdyby alkoholik próbował uciec, warto ustalić kto go zatrzyma, aby wysłuchał wszystkich do końca, należy się też zabezpieczyć przed agresją czy przemocą fizyczną.
Zorganizowanie spotkania
Dopiero po zaplanowaniu wszystkiego można przystąpić do zaproszenia na spotkanie wszystkich łącznie z alkoholikiem, którego rodzina chciałaby namówić lub zmusić do leczenia. Spotkanie powinno się odbyć zgodnie z zaplanowanym scenariuszem, a każdy powinien mieć możliwość odczytania swoich zarzutów względem alkoholika. Trzeba pamiętać, że sposób przekazania tych niemiłych faktów związanych z piciem powinien być pełen empatii i troski o dobro alkoholika, a nie obwiniający, atakujący czy osądzający, żeby nie budować u alkoholika agresji czy oporu.
Zarezerwuj miejsce w ośrodku
Warto też mieć zarezerwowane miejsce w naszym prywatnym ośrodku, aby w razie, gdyby podczas spotkania alkoholik zgodził na leczenie, bezzwłocznie go do nas przewieźć – zanim się rozmyśli. Należy pamiętać, że każda zwłoka z rozpoczęciem leczenia zmniejsza motywację do podjęcia go. Natomiast w sytuacji, gdyby alkoholik nie zgodził się na leczenie dobrowolnie, to trzeba poinformować go, że zostanie złożony na niego wniosek o przymusowe leczenie.