Uzależnienie to choroba duszy i ciała, dlatego duszę leczy się psychoterapią, a ciało farmakoterapią. Zatem, aby terapia była bardziej skuteczna potrzebuje wsparcia, które zakłada wykorzystanie leków.
Środki farmakologiczne w leczeniu uzależnienia
Najstarszy, bo jeszcze z lat 70-tych XX w. środek farmakologiczny, jaki był stosowany w leczeniu alkoholizmu to disulfiram (nazwa tabletek implantowanych podskórnie to Esperal, natomiast w formie doustnego płynu to Anticol). Środek ten ma działanie hamujące działanie enzymów pomagających metabolizować alkohol w wątrobie. Gdy alkohol został spożyty w obecności tego leku, to dochodziło do nagromadzenia w organizmie aldehydu octowego, który powodował u pijącego bardzo złe samopoczucie. Podstawowym założeniem tego rodzaju leczenia jest to, że lęk przed doświadczeniem tego bardzo złego samopoczucia ma zniechęcić do dalszego picia – niestety u wielu zdarzało się wręcz odwrotnie. Środek ten przestał być zalecany w ramach leczenia alkoholizmu z powodu tego, że zdarzały się po nim przypadki śmiertelne. Poza tym badania wykazały, że skracał on jedynie epizody picia, a nie wydłużał znacząco okresów abstynencji.
Tabletki na alkoholizm
Bardzo dobrym wsparciem farmakologicznym dla terapii są tabletki na alkoholizm o nazwie Naltex (naltrexon). Jest to nowoczesny środek skuteczniej redukujący pragnienie picia niż opisany powyżej disulfiram. Działa on nie w wątrobie jak disulfiram, a w głowie alkoholika blokując i osłabiając transmisję alkoholu do ośrodka przyjemności w mózgu. W porównaniu z innymi lekami o wiele skuteczniej zmniejsza pociąg do alkoholu i osłabia też motywację do picia w trakcie ciągu alkoholowego.
Równie dobry, jednak o nieco innym mechanizmie działania w porównaniu do wyżej opisywanych tabletek na alkoholizm jest Campral (akamprozat). W Stanach Zjednoczonych FDA dopuściła ten lek do użycia w 2004 roku, niestety w Polsce nadal niewiele się o nim mówi. U ludzi dużo pijących wytwarza się tolerancja na alkohol, która wywołuje trwałą zmianę działania układu GABA-ergicznego, przez co muszą oni wypijać coraz więcej i więcej, by niejako „nacisnąć hamulec”, czyli pobudzić układ GABA-ergiczny na tyle, by doznać rozluźnienia i emocjonalnego wzlotu. Lek Campral łagodzi głód alkoholowy działając na receptory GABA (gamma-aminobutyric acid) podnosząc poziom tego neuroprzekaźnika, który ma działanie uspokajające układ nerwowy, dzięki czemu osoba osiąga efekt uspokojenia bez alkoholu co wydłuża okres abstynencji.
Wszystkie wyżej opisane leki na alkoholizm są na receptę, a zatem aby je zdobyć należy przejść konsultację lekarską. Pacjenci naszego prywatnego ośrodka mogą je otrzymać na życzenie. Natomiast dla osób nie będących naszymi pacjentami mamy w ofercie tabletki na alkoholizm bez recepty o nazwie Campralex, który jest suplementem na bazie GABA dostępnym w sklepie internetowym ośrodka w sprzedaży wysyłkowej.
Źródło:
Miller, P. M. (red.). (2014). Terapia Uzależnień. Metody oparte na dowodach naukowych. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.