Grupa Anonimowych Alkoholików AA to międzynarodowa społeczność wsparcia dla osób borykających się z problemem alkoholizmu, a jej głównym celem jest pomaganie sobie nawzajem w pokonaniu uzależnienia od alkoholu i utrzymaniu trzeźwości.
Główne zasady AA to bezinteresowna pomoc i wspieranie się nawzajem. Członkowie AA spotykają się bezpłatnie, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i nawzajem się wspierać w dążeniu do trzeźwości. Członkowie AA są znani tylko z imienia i nie udostępniają informacji o tożsamości innych uczestników.
Grupa AA pracuje na tzw. „12 Krokach”, które pomagają członkom utrzymać trzeźwość i unikać sytuacji, które mogą prowadzić do nawrotu uzależnienia.
12 Kroków AA
- Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu – że nasze życie stało się niekierowalne.
- Uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek.
- Podjęliśmy decyzję, aby powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, tak jak Go rozumieliśmy.
- Zrobiliśmy wnikliwą i odważną osobistą inwenturę moralną.
- Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
- Staliśmy się całkowicie gotowi, żeby Bóg usunął wszystkie te wady charakteru.
- Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
- Zrobiliśmy listę wszystkich osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
- Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
- Prowadziliśmy nadal osobistą inwenturę, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
- Staraliśmy się przez modlitwę i medytację poprawiać nasz świadomy kontakt z Bogiem, tak jak go rozumieliśmy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
- Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków staraliśmy się nieść to posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Grupa AA tworzy bezpieczne i poufne miejsce, gdzie osoby z problemem alkoholizmu mogą otwarcie rozmawiać o swoim uzależnieniu i potrzebach. AA nie jest ani formą terapii ani leczenia uzależnienia od alkoholu. Jest to bardziej grupa wsparcia, której nie prowadzi terapeuta uzależnień, a osoba wybrana przez grupę jako prowadzący z długim stażem trzeźwienia. Mimo to wiele osób znajduje tam wsparcie, które pomaga im w utrzymaniu trzeźwości.
W naszym ośrodku w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach popołudniowych odbywa się miting spikerski AA.