Od czego zależy czas leczenia narkomanii
Skoro uzależnienie jest chorobą, to czas trwania leczenia narkomanii, tak samo jak w przypadku leczenia innych chorób przewlekłych, może zależeć od różnych czynników. W systemie opieki zdrowotnej, osoba zgłaszająca się do szpitala z objawami choroby serca czy innej choroby przewlekłej otrzymuje natychmiastową pomoc. Jednak pomoc ta nie kończy się na pojedynczej wizycie, a zwykle trwa jeszcze przez jakiś czas, który nie jest z góry określony i może trwać nawet całe życie. Jeśli narkomanię traktujemy jako chorobę przewlekłą, a taka jest, to leczenie, aby było skuteczne, musi jakiś czas trwać i przebiegać kompleksowo.
Ile trwa leczenie w naszym ośrodku
Czas trwania leczenia narkomanii traktujemy jako proces, który rozpoczyna się w momencie pierwszego kontaktu np. konsultacji diagnostyczno-motywującej lub detoksykacji i jest kontynuowany w ramach zorganizowanego 28-dniowego pobytu. Proces leczenia jest kończony podczas indywidualnych wizyt podtrzymujących odbywających się już po terapii lub w ramach uczestnictwa w darmowych grupach wsparcia odbywających się w naszej klinice w soboty. Nasza prywatna klinika odwykowa ma to zorganizowane w ten sposób celem zwiększenia efektywności, aby pacjent mógł dzięki temu utrwalić zmiany wprowadzone podczas pobytu na terapii oraz jak najdłużej trwać w zdrowiu.
Leczenie narkomanii nie kończy się na pobycie w ośrodku
Nasz ośrodek zdaje sobie z tego sprawę, dlatego leczenie narkomanii nie trwa do momentu ukończenia terapii, a utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas. Pacjenci w ramach zakończenia terapii otrzymują zalecenia np. konsultacje indywidualne, psychiatryczne oraz uczestnictwo w grupach wsparcia. Uzależnienie rzeczywiście ma cechy choroby przewlekłej, której nie da się wyleczyć pojedynczymi interwencjami. Mamy tu raczej do czynienia z długotrwałą opieką mającą na celu wspieranie zdrowia i dobrej jakości życia. W przypadku takich chorób stan zdrowia w dłuższej perspektywie wiąże się z tym, jak pacjent dba o siebie, stosuje się do zaleceń i czy jest do tego zmotywowany.
Zbyt często ludzie nie posiadający wiedzy w temacie wychodzenia z nałogu uważają, że czas trwania leczenia narkomanii powinien wynosić:
- w prywatnych ośrodkach 28 dni,
- w publicznych (NFZ-owskich) ośrodkach 56 dni,
- a w ośrodkach Monar 6 lub 12 miesięcy.
Po których nie trzeba już nigdzie chodzić, ani nic w temacie leczenia narkomanii robić. Efekt tego jest taki, że pacjent jest niedoleczony, więc w krótkim czasie zdarza mu się nawrót uzależnienia.
Nasz prywatny ośrodek leczenia narkomanii zdaje sobie sprawę z tego, że czas trwania procesu naprawy mózgu zależy od wielu czynników: np. od zażywanej substancji, która spowodowała uzależnienie, okresu jej nadużywania, przyjmowanych dawek, indywidualnej konstytucji genetycznej i biochemicznej. Ogólnie można przyjąć, że potrzeba przynajmniej sześciu do dziesięciu miesięcy abstynencji od narkotyków, by szkody w mózgu zostały zaleczone. Z tego powodu po pierwszym czterotygodniowym okresie leczenia bazującego na psychoterapii i farmakoterapii oferujemy naszym pacjentom regularne sobotnie uczestnictwo w darmowej grupie wsparcia, aby mogli kontynuować proces leczenia. Możliwa jest również indywidualna psychoterapia pogłębiona oraz oczywiście regularny kontakt z lekarzem psychiatrą w celu przyjmowania farmakoterapii, która może zaleczyć zmiany w mózgu spowodowane zażywaniem narkotyków.
Źródło:
Urschel H. C., Uwolnij mózg od uzależnienia, Czarna Owca, Warszawa 2009.