Detoks narkotykowy – na czym polega
Detoks narkotykowy to proces medyczny mający na celu pomóc osobom uzależnionym od narkotyków zaprzestać zażywać substancje psychoaktywne i przejść bezpiecznie przez okres odwykania. Narkotyki mogą obejmować takie substancje jak np. marihuana, kokaina, amfetamina, mefedron, heroina, morfina itp.
Detoks narkotykowy w naszym ośrodku rozpoczyna się tym, że na początku ustalamy, jakie substancje znajdują się w organizmie pacjenta. W rozpoznaniu substancji poza informacjami zgłoszonym przez niego, lub jego rodzinę pomaga nam badanie moczu testem narkotykowym. Już na tym etapie zaczynamy budować dobrą relację z pacjentem, która będzie sprzyjać atmosferze szacunku, szczerości i współpracy.
Na tym etapie próbujemy też stwierdzić, czy proces detoksykacji organizmu od narkotyków nie ulegnie komplikacji wskutek ewentualnych chorób somatycznych bądź problemów natury psychiatrycznej (np. epizodów psychotycznych). W procesie oceny stanu pacjenta oceniamy możliwość wystąpienia objawów odstawiennych, stan i powikłania o charakterze medycznym, emocjonalnym, behawioralnym i poznawczym.
W tym celu opiekun medyczny dokonuje obserwacji pacjenta przez pryzmat wystąpienia następujących objawów abstynencyjnego zespołu narkotykowego:
- Wzmożony apetyt (głód węglowodanów)
- Głód narkotykowy
- Drażliwość
- Sen, bezsenność
- Poziom energii i aktywności
- Uwaga i koncentracja
- Lęk, napięcie
- Paranoja
- Anhedonia, depresja
- Myśli samobójcze
Im więcej powyższych objawów o wysokim natężeniu występuje u pacjenta, tym poważniejszy jest jego stan, a w przypadku występowania ciężkich objawów abstynencyjnych, może być konieczne monitorowanie medyczne i zastosowanie farmakoterapii tj. leków zmniejszających ciśnienie tętnicze, uspokajających czy przeciw urojeniowych w celu złagodzenia w/w groźnych dla zdrowia objawów.
Ważne jest, aby detoks narkotykowy poprzedzał dalszą terapię odwykową, ponieważ samo oczyszczenie organizmu jest tylko pierwszym krokiem w całym procesie leczenia uzależnienia od narkotyków. Terapia psychologiczna, wsparcie grupowe oraz modyfikacje stylu życia są niezwykle istotne, aby osoba uzależniona mogła radzić sobie z emocjonalnymi i psychologicznymi aspektami uzależnienia oraz uniknąć nawrotu.
Zdecydowaną większość czynności w ramach detoksu narkotykowego można bezpiecznie podejmować w prywatnym ośrodku. Istnieją jednak stany powikłane takie jak próby samobójcze, epizody ostrej psychozy z agresją albo inne powikłania medyczne, które mogą wymagać potrzebę wykonania detoksu narkotykowego w szpitalu psychiatrycznym z pełnym nadzorem lekarskim mającym prawo do np. unieruchomienia pacjenta celem podania leku.