Detoks

Ile kosztuje detoks

To, ile kosztuje detoks w naszym ośrodku zależy od długości ciągu alkoholowego czy narkotykowego po jakim jest pacjent oraz ilości promili w momencie przyjęcia, co przekłada się na czas jego trwania. Przykładowo, jeżeli osoba jest po:

 1. krótkim ciągu picia czy zażywania trwającym od kilku dni do tygodnia i/lub ma do 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu, to 800 zł kosztuje detoks trwający 1 dobę.
 2. umiarkowanym ciągu picia czy zażywania trwającym od kilku tygodni do kilku miesięcy i/lub ma od 2 do 4 promili alkoholu w wydychanym powietrzu, to 1.600 zł kosztuje detoks trwający 2 doby.
 3. długim ciągu picia czy zażywania trwającym wiele miesięcy i/lub ma powyżej 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, to 2.400 zł kosztuje detoks trwający 3 doby. Jednak po tak długich ciągach z powodu często występujących powikłań zdrowotnych zaleca się przeprowadzać detoks w szpitalnych Oddziałach Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych (OLAZA) lub toksykologii mieszczących się w okolicznych szpitalach: im. Rydygiera w Krakowie, im. Klimontowicza w Gorlicach, w Leżajsku lub Morawicy.

Podsumowując w skrócie ceny obowiązujące w naszym ośrodku to:

 • 800 zł kosztuje detoks trwający 24 godziny,
 • 1600 zł kosztuje detoks trwający 48 godzin,
 • 2400 zł kosztuje detoks trwający 72 godziny.

Cena zawiera leki hipotensyjne, przeciwdrgawkowe, przeciwpadaczkowe, uspokajające, witaminy i elektrolity. Z kosztów dodatkowych:

 • 200 zł kosztuje kroplówka 1 szt. (na życzenie),
 • 240 zł kosztuje badanie lekarskie (zwolnienie chorobowe).

Prywatny detoks alkoholowy

Prywatny detoks alkoholowy tak samo jak publiczny w szpitalu polega na obniżeniu poziomu lub całkowitym usunięciu alkoholu z organizmu i stanowi ważny pierwszy krok w procesie leczenia. Można rozróżnić dwa modele detoksu alkoholowego: tzw. „detoks suchy”, który polega na odstawieniu alkoholu bez środków farmakologicznych, przeprowadzany z reguły w domu pacjenta lub tzw. „detoks mokry” – z pomocą środków farmakologicznych, przeprowadzany w prywatnym ośrodku lub szpitalu pod nadzorem odpowiedniego personelu medycznego. Dopiero po zakończeniu takiego publicznego lub prywatnego detoksu alkoholowego osoba może poddać się terapii odwykowej. Jednak, aby dana osoba mogła w ogóle rozpocząć terapię musi przestać pić i w tym celu potrzebny jest jej publiczny lub prywatny detoks alkoholowy. Dlaczego jest on konieczny? Ponieważ z powodu regularnego spożywania alkoholu w procesie rozwoju uzależnienia fizjologicznego ciało zaczyna się przystosowywać do przyjmowanej substancji. Powstaje nawet złudzenie, że przy jej obecności potrafi bardziej normalnie funkcjonować, a odstawienie tej substancji, czyli nagłe zaprzestanie picia uruchamia proces odwrotny, nazywany zespołem abstynencyjnym lub zespołem odstawienia. Objawy te mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia i mogą obejmować:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • nudności i wymioty;
 • omamy i iluzje wzrokowe (tzw. „białe myszki” lub coś innego, czego w rzeczywistości nie ma);
 • omamy i iluzje słuchowe (nadwrażliwość na dźwięki, słyszenie głosów, których nie ma itp.);
 • omamy i iluzje dotykowe (swędzenie, drapanie, kłucie, palenie, mrowienie lub drętwienie jakiejś części ciała, robaki pełzające na skórze albo pod skórą itp.);
 • drżenie (rąk lub całego ciała);
 • nadmierna potliwość;
 • nerwowość, lęki, panika z ostrym stanem albo ostrą reakcją schizofreniczną;
 • ból głowy;
 • pobudzenie, nadpobudliwość, niepokój psychoruchowy;
 • dezorientacja odnośnie daty, miejsca i czasu;
 • padaczka alkoholowa.

Nasz prywatny detoks alkoholowy skalę oceny nasilenia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego szacuje na podstawie skali CIWA-Ar, a opiekun medyczny monitoruje stan pacjenta i przebieg zespołu abstynencyjnego na początku co 1-2 godziny, później rzadziej.

Prywatny detoks alkoholowy w naszym ośrodku zawiera wsparcie farmakologiczne, więc w zależności od tego które z powyżej wymienionych objawów występują, stosujemy leki: hipotensyjne, przeciwdrgawkowe, przeciwpadaczkowe, uspokajające, przeciwwymiotne, przeciwpsychotyczne oraz kroplówki nawadniające. To dzięki tym lekom organizm pacjenta wraca do równowagi zmniejszają się lub likwidują wyżej wymienione symptomy odstawienne co zapobiega poważnym problemom zdrowotnym, a nawet śmierci pacjenta. Bez tych leków pacjent sam nie potrafiłby przestać pić alkoholu z obawy przed wystąpieniem głodu alkoholowego oraz wyżej wymienionych objawów abstynencyjnych. Tak więc najprościej mówiąc, prywatny detoks alkoholowy w naszym ośrodku umożliwia pacjentowi bezpiecznie odstawić alkohol i wytrzeźwieć.

Prywatny detoks narkotykowy

Prywatny detoks narkotykowy rożni się od alkoholowego tym, że na początku ustala się, jakie substancje znajdują się w organizmie pacjenta. W rozpoznaniu substancji poza informacjami zgłoszonym przez pacjenta pomaga badanie moczu testem narkotykowym. Już na tym etapie warto zacząć budować dobrą relację z pacjentem, która będzie sprzyjać atmosferze szacunku, szczerości i współpracy. Na tym etapie należy także stwierdzić, czy proces odtruwania nie ulegnie komplikacji wskutek ewentualnych chorób somatycznych bądź problemów natury psychiatrycznej (np. epizodów psychotycznych). W procesie oceny stanu pacjenta podejmuje się kilka ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy wymiaru opieki jakim może objąć pacjenta prywatny detoks narkotykowy.

Zdecydowaną większość czynności w celu odtrucia pacjenta można bezpiecznie podejmować na prywatnym detoksie narkotykowym. Istnieją jednak czynniki jak natrętne myśli lub próby samobójcze, epizody ostrej psychozy z agresją albo inne powikłania natury medycznej, które mogą rodzić potrzebę wykonania detoksu narkotykowego w szpitalu psychiatrycznym z pełnym nadzorem lekarskim mającym prawo do np. unieruchomienia pacjenta celem podania leku. Następna decyzja dotyczy tego, czy w procesie odtruwania na prywatnym detoksie narkotykowym wspomóc pacjenta środkami farmakologicznymi czy nie. Uwzględnia się m.in. objawy z jakimi pacjent zgłosił się po pomoc na prywatny detoks narkotykowy, przebieg wcześniejszych zespołów abstynencyjnych oraz substancje, jakich pacjent używał.

Nasz ośrodek przyjmując pacjentów na prywatny detoks narkotykowy ocenia poziom zatrucia i możliwość wystąpienia objawów odstawiennych, stan i powikłania o charakterze medycznym, stan i powikłania natury emocjonalnej, behawioralnej i poznawczej. Prywatny detoks narkotykowy polega również na obserwacji pacjentów przez pryzmat możliwych do wystąpienia następujących objawów abstynencyjnego zespołu narkotykowego:

 1. Wzmożony apetyt (0-ma normalny apetyt, 1-je trochę więcej niż zwykle, 2-je ponad dwa razy więcej niż zwykle);
 2. Głód węglowodanów (0-nie odczuwa głodu, 1-ma dużą ochotę na słodycze przez połowę mierzonego czasu, 2-ma dużą ochotę na słodycze przez cały czas);
 3. Głód narkotykowy (oceń nasilenie w skali 0-3);
 4. Sen I (0-normalna ilość snu, 1-śpi o połowę krócej niż zazwyczaj, 2- nie śpi w ogóle;
 5. Sen II (0-normalna ilość snu, 1-może spać albo przesypia pół dnia, 2-może spać albo śpi przez cały czas);
 6. Lęk (0-przeważnie nie odczuwa lęku, 1-odczuwa lęk przez połowę mierzonego czasu, 2-odczuwa lęk przez cały czas);
 7. Poziom energii ( 0-czuje się ożywiony i ma tyle energii co zazwyczaj, 1-czuje zmęczenie przez połowę mierzonego czasu, 2-czuje zmęczenie przez cały czas);
 8. Poziom aktywności (0-nie notuje żadnych zmian w dotychczasowej aktywności, 1-aktywność ograniczona do połowy, 2-nie angażuje się w zwyczajowe formy aktywności);
 9. Napięcie (0-rzadko czuje napięcie, 1-czuje napięcie przez połowę mierzonego czasu, 2-przeważnie czuje napięcie);
 10. Uwaga (0-potrafi skoncentrować się na lekturze, rozmowie, zadaniach; potrafi bez przeszkód robić plany, 1-ma trudności z powyższymi czynnościami w połowie przypadków, 2-ma trudności z powyższymi czynnościami przez cały czas);
 11. Ideacja paranoidalna (0-brak sygnałów świadczących o myślach paranoidalnych, 1-nie potrafi nikomu zaufać, 2-ma poczucie, że ludzie chcą mu/jej zrobić krzywdę, ma poczucie, że konkretna osoba albo grupa osób knuje spisek przeciwko niemu/niej);
 12. Anhedonia (0-normalnie odczuwa przyjemność i zadowolenie, 1-nie potrafi odczuwać przyjemności ani zadowolenia w połowie przypadków, 2-nie odczuwa w ogóle przyjemności ani zadowolenia);
 13. Depresja (0-nie odczuwa smutku ani przygnębienia, 1-czuje smutek lub obniżony nastrój w połowie przypadków, 2-jest w depresji przez cały czas);
 14. Myśli samobójcze (0-nie myśli o śmierci, 1-ma poczucie, że życie nie ma sensu, 2-ma ochotę odebrać sobie życie);
 15. Drażliwość (0-niewiele rzeczy go/ją drażni, 1-wiele rzeczy go/ją drażni, 2-niemal wszystko go/ją drażni bądź denerwuje)

Im więcej powyższych objawów o wysokim natężeniu występuje u pacjenta, tym poważniejszy jest jego stan. Na przykład w przypadku politoksykomanii czyli z jednoczesnym odstawianiem narkotyków, alkoholu oraz leków o działaniu uspokajającym lub nasennym wiążą się dodatkowo określone zagrożenia zdrowotne. Często u osób, które zgłaszają się na odtruwanie, występują myśli samobójcze, które w połączeniu z odurzeniem i objawami zespołu abstynencyjnego, tłumią rozsądek, więc może się pojawić ryzyko próby samobójczej. W takim przypadku zamiast prywatny detoks narkotykowy warto wybrać szpitalny oddział toksykologiczny w celu bezpiecznego odtrucia pacjenta. Nasz prywatny detoks narkotykowy korzysta z nadzoru lekarskiego na wezwanie, a pod nieobecność lekarza pacjentem opiekuje się pielęgniarka lub opiekun medyczny. Gdy już proces odtruwania jest zakończony, a stan pacjenta jest ustabilizowany, jest on gotowy do rozpoczęcia procesu psychoterapii uzależnień.

Detoks cennik

Detoks i cennik może zależy przede wszystkim od długości okresu pobytu i trwa z reguły do czasu ustąpienia powyższych objawów. Detoks cennik w naszym ośrodku zawiera całodobową opiekę, wyżywienie, lekarstwa oraz test narkotykowy. Detoks cennik w naszym ośrodku wynosi:

 • 800 zł za 1 dobę,
 • 1600 zł za 2 doby,
 • 2400 zł za 3 doby.

Detoks cennik nie zawiera badania psychiatrycznego, które jest osobno płatne w kwocie 240 zł, a kroplówka od 200 zł.

Po detoksie cennik za pobyt na 28-dniowej terapii dziennej (dochodzącej bez zakwaterowania) wynosi:

 • 3,5 tys. zł.

Po detoksie cennik za pobyt na stacjonarnej (tzw. zamkniętej z zakwaterowaniem), wyżywieniem, terapią grupową i indywidualną jest zależny od standardu pokoju i wynosi:

 • 9 tys. zł za pobyt w pokoju jednoosobowym,
 • 8 tys. zł za pobyt w pokoju dwuosobowym,
 • 7 tys. zł za pobyt w pokoju trzyosobowym,
 • 6 tys. zł za pobyt w pokoju czteroosobowym na poddaszu.

Pokoje jedno- i dwuosobowe mają łazienki wewnątrz, a pokoje trzyosobowe w korytarzu. Wszystkie pokoje są wyposażone w telewizory i sieć Internet.

W przypadku terapii narkotykowej zaleca się przeprowadzenie terapii z zakwaterowaniem celem odizolowania pacjenta od środowiska.

Detoks prywatnie

Detoks prywatnie w naszym ośrodku przebiega od fazy odtrucia do fazy stabilizacji, która może odbywać się już w trakcie pobytu na terapii. W tym czasie asystujemy pacjentowi w bezpiecznym przejściu przez okres stabilizacji, polegający na leczeniu innych problemów zdrowotnych i trwa do całkowitego ustabilizowania stanu somatycznego pacjenta. Detoks prywatnie w naszym ośrodku obejmuje rozpoznanie problemów zdrowotnych i społecznych, które wymagają natychmiastowej uwagi. U osób, które rozpoczynają detoks prywatnie w naszym ośrodku często stwierdzamy niedożywienie. Alkohol jest kaloryczny i zwykle zastępuje posiłki. Osoby, które spożywają alkohol lub przyjmują narkotyki, często nieregularnie się odżywiają, stosując mało wartościową dietę. Poza tym alkohol i inne substancje zakłócają procesy wchłaniania i magazynowania niezbędnych składników odżywczych. Na przykład opiaty utrudniają wchłanianie wapnia, a alkohol może prowadzić do niedoborów witaminy B. Dlatego na etapie stabilizacji wskazana jest ocena nawyków żywieniowych i stosowne konsultacje w tym zakresie. Osobom z uszkodzoną wątrobą serwujemy dietę wątrobową.

Detoks prywatnie w naszym ośrodku obejmuje również kwestie natury psychiatrycznej. Rozpoznanie zaburzeń współwystępujących bywa szczególnie trudne w stanie ostrego zatrucia i w procesie odstawiania substancji, ponieważ skutki jej oddziaływania mogą imitować objawy zaburzeń psychicznych. Dopiero gdy objawy zespołu abstynencyjnego ustępują, coraz wyraźniej widzimy objawy innych zaburzeń. W ośrodkach publicznych panuje przekonanie, że uzależnieniami i zaburzeniami współwystępującymi nie należy się zajmować jednocześnie, należy czekać na rozwiązanie jednego problemu, nim przystąpi się do następnych. W naszym ośrodku detoks prywatnie obejmuje jednoczesne leczenie uzależnień i innych zaburzeń psychicznych, współwystępujących chorób czy problemów zdrowotnych.

Detoks prywatnie w naszym ośrodku przyjmuje osoby, które często borykają się z innymi nieleczonymi chorobami spowodowanymi urazami, szkodliwymi przyzwyczajeniami w zakresie żywienia i higieny oraz toksycznym działaniem alkoholu oraz innych substancji. Detoks prywatnie w naszym ośrodku w ramach koordynowania pomocy oprócz obowiązkowego badania psychiatrycznego obejmuje również konsultacje z lekarzem chorób wewnętrznych, neurologiem i endokrynologiem. Zaburzenia spowodowane uzależnieniem często wiążą się z brakiem higieny ustnej, co może wpływać na ogólny stan zdrowia. Pacjenci pijąc alkohol czy zażywając narkotyki nie odbywają kontroli dentystycznych, więc w trakcie pobytu na detoksie prywatnie często również w tej sferze musimy pacjentom pomóc. Pilne potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym wymagają natychmiastowej uwagi.

Po szpitalnym detoksie pacjenci często nie otrzymują dalszej pomocy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Czasami detoksykacja w szpitalu wiąże się z tak przykrymi doznaniami, że zniechęcają się i rezygnują z dalszego leczenia na terapii. Może się też okazać, że wskutek zabiegów prowadzonych podczas detoksykacji, odczuli upragnioną ulgę, a skoro czują się lepiej, to nie widzą więc potrzeby dalsze terapii. Dzieje się też tak, ponieważ nikt ze szpitala nie przeprowadził z pacjentem sesji motywującej go do podjęcia terapii uzależnienia. Niestety sama detoksykacja nie wystarczy i nie skłoni pacjenta do zaprzestania picia alkoholu czy zażywania narkotyków – temu służy terapia uzależnienia. Poza tym często szpital, w którym prowadzi się detoksykację, jest zlokalizowany w dużej odległości od placówki, w której ma się odbywać terapia, dlatego podejmuje ją mniej ludzi. Podobnym utrudnieniem okazują się długie listy oczekujących i inne przeszkody np. choroby współwystępujące jak depresja, nerwica czy ChAD z którymi ośrodki przyszpitalne nie chcą przyjmować. W rezultacie mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. „drzwi obrotowych” gdzie te same osoby co jakiś czas trafiają na oddział detoksykacyjny do szpitala, które nigdy nie przeszły terapii. Detoks prywatnie w naszym ośrodku poza detoksykacją i stabilizacją stanu pacjenta przeprowadza z nim sesje motywującą do podjęcia terapii, która odbywa się w tym samym budynku. Na detoks prywatnie przyjmujemy również osoby z podwójną diagnozą, a więc nie występują wady systemu publicznej opieki opisane powyżej.

Dopiero po przejściu detoksu prywatnie w naszym ośrodku oraz sesji motywującej do podjęcia leczenia uzależnienia, osoba może zgodzić się na terapię. Obejmuje ona grupową i indywidualną psychoterapię uzależnienia, poradnictwo i pomoc psychologiczną. Kładziemy nacisk na rozwój zdolności radzenia sobie z emocjami, głodem alkoholowym czy narkotykowym, poprawę samooceny, zmiany behawioralne oraz strategie radzenia sobie z możliwością nawrotu.

Detoks ceny

Detoks ceny za pobyt zależą od czasu jego trwania, im dłużej tym drożej:

 • 800 zł kosztuje detoks, cena za 1 dobę,
 • 1600 zł kosztuje detoks, cena za 2 doby,
 • 2400 zł kosztuje detoks, cena za 3 doby.

Po detoksie cena za za 28-dniową terapię uzależnień wynosi:

 • 3500 zł za terapię dzienną (bez noclegów)
 • 6000 zł za terapię zamkniętą z pobytem w pokoju 4-osobowym na poddaszu,
 • 7000 zł za terapię zamkniętą z pobytem w pokoju 3-osobowym na parterze,
 • 8000 za terapię zamkniętą z pobytem w pokoju 2-osobowym z łazienką,
 • 9000 za terapię zamkniętą z pobytem w pokoju 1-osobowym z łazienką,

Ceny za terapię można wpłacać w całości w gotówce lub przelewem albo rozłożyć na 12 miesięcznych rat przez instytucję Mediraty.

Osoby pracujące w UE mają prawo do zwrotu kosztów leczenia w Polsce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod podanym linkiem:

https://europa.eu/youreurope/citizens/health/planned-healthcare/index_pl.htm

Bibliografia:
Seligman, M. E.P., Walker, E. F., Rosenhan, D. L. (2017). Psychopatologia. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.