Receptor w mózgu włącza i wyłącza uzależnienie

Odkrycie molekularnego „przełącznika uzależnienia” w mózgu ssaków, który może potencjalnie kontrolować proces uzależnienia u osób uzależnionych od narkotyków – twierdzą naukowcy z University of Toronto.
Badanie opublikowane 18 stycznia 2004r. w internetowym wydaniu Nature Neuroscience wykazało, że obszar mózgu zwany VTA zawiera receptory, które po wystawieniu na działanie określonego enzymu mogą kontrolować przejście ze stanu uzależnienia do stanu nieuzależnionego i z powrotem. Jest to sprzeczne z wcześniejszymi teoriami, które postrzegały uzależnienie od narkotyków jako trwałą zmianę w mózgu, mówi naczelny autor Steven Laviolette, który prowadził badania jako doktorant na Wydziale Anatomii i Biologii Komórkowej Uniwersytetu Stanowego z profesorem Derekiem van der Kooyem.
„Nasze odkrycia sugerują, że zamiast trwałej zmiany w mózgu, w rzeczywistości istnieje przełącznik, który zachodzi między dwoma oddzielnymi systemami (jeden, który pośredniczy w odpowiedzi mózgu na narkotyki, gdy nie jest jeszcze uzależniony, a drugi, który pośredniczy w odpowiedzi po uzależnieniu)” – mówi Laviolette. „Sugerują również, że możemy być w stanie manipulować tą zmianą farmakologiczną, aby w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić narkomanów z powrotem do stanu nieuzależnionego, aby nie łaknęli narkotyku”.
Przełącznik jest receptorem mózgowym znanym jako GABA-A; enzym – anhydraza węglanowa – wytwarzany przez organizm kontroluje zachowanie receptora. W badaniach na szczurach naukowcy byli w stanie manipulować enzymem za pomocą leku, aby kontrolować, czy włącza on, czy wyłącza ten przełącznik. Bez takiej interwencji mózg może wrócić do stanu nieuzależnionego po okresie odstawienia narkotyków – proces często mierzony w tygodniach. Jednak dzięki farmakologicznej manipulacji enzymem, powrót do stanu nieuzależnionego u szczurów został skrócony do kilku godzin, mówi Laviolette, obecnie stażysta na Uniwersytecie w Pittsburghu.
„Te same anatomiczne ścieżki, którymi manipulujemy u szczurów, istnieją również u ludzi, więc mamy nadzieję, że będzie to miało zastosowanie również do ludzi uzależnionych od narkotyków” – mówi.
Wśród współpracowników badania, finansowanego przez Canadian Institutes of Health Research, znaleźli się Roger Gallegos i Steven Henriksen z Scripps Research Institute w Kalifornii.
Źródło historii:
Uniwersytet w Toronto. „Receptor w mózgu włącza i wyłącza uzależnienie”. ScienceDaily. ScienceDaily, 21 stycznia 2004. <www.sciencedaily.com/releases/2004/01/040121075617.htm>.
Nasz komentarz: Powyższe badania potwierdzają stanowisko naukowców, że tak samo jak w przypadku uzależnienia od alkoholu, główną rolę za głód alkoholowy odgrywa neuroprzekaźnik GABA. Nasz ośrodek ma w ofercie sprzedaży przez sklep internetowy suplement Campralex mający w składzie właśnie ten neuroprzekaźnik.