Odwyk

Ile kosztuje odwyk alkoholowy

To, ile kosztuje odwyk alkoholowy może zależeć od wielu czynników. Najpopularniejszym jest czas trwania odwyku oraz zastosowane metody. Średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych kosztuje odwyk alkoholowy trwający kilka tygodni. Jeżeli osoba przed terapią wymaga detoksu to koszt odwyku alkoholowego dodatkowo może wzrosnąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł. Najwięcej kosztuje odwyk alkoholowy w ośrodkach zlokalizowanych w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk lub położonych nad morzem, nad jeziorem lub w górach i oferujących atrakcje takie jak basen, saunę, masaże czy wycieczki krajobrazowe oraz oferujące wysoki standard tym budynku i pokoje jednoosobowe z łazienkami i telewizorami.

W naszym ośrodku cennik przedstawia się następująco:

 • 3.500 zł kosztuje odwyk alkoholowy ambulatoryjny (tzw. dzienny – dochodzący),
 • 6.000 zł kosztuje odwyk alkoholowy stacjonarny (tzw. zamknięty) z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym na poddaszu z telewizorem i Wi-Fi z łazienkami w korytarzu,
 • 7.000 zł kosztuje odwyk alkoholowy stacjonarny (tzw. zamknięty) z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym z telewizorem i Wi-Fi z łazienkami w korytarzu,
 • 8.000 zł kosztuje odwyk alkoholowy stacjonarny (tzw. zamknięty) z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z łazienką, telewizorem i Wi-Fi,
 • 9.000 zł kosztuje odwyk alkoholowy stacjonarny (tzw. zamknięty) z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z łazienką, telewizorem i Wi-Fi,
 • 800 zł za 1 dobę kosztuje detoks przed odwykiem alkoholowym (w cenie leki przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe),
 • 200 zł kosztuje kroplówka,
 • 240 zł kosztuje badanie lekarskie (lekarz wystawia zwolnienie na cały pobyt).

Prywatny odwyk

Prywatny odwyk w naszym ośrodku uwzględnia najnowsze teorie dotyczące powstawania i utrzymywania się uzależnienia. Aby móc skutecznie prowadzić prywatny odwyk należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ktoś wpadł w uzależnienie, czyli znaleźć przyczynę i ją leczyć. Tutaj poniżej przedstawimy pokrótce trzy różne obszary wyjaśnień, czyli przyczyn uzależnień:

 1. Pierwsze z podejść koncentruje się na czynnikach neurobiologicznych.
 2. Drugie jest podejściem psychologicznym, skoncentrowanym na modelach poznawczo-behawioralnych i różnicach indywidualnych.
 3. Ostatnie podejście, nazywane społeczno-kulturowym, odwołuje się do tych czynników kulturowych i środowiskowych, które zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.

Podejścia te bardzo się różnią, ale nie wykluczają nawzajem, a równoczesne leczenie wszystkich w ramach prywatnego odwyku w naszym ośrodku zwiększa skuteczność terapii.

Prywatny odwyk w naszym wykonaniu leczy uzależnienia przy pomocy połączenia psychoterapii i farmakoterapii, która oddziałuje na pierwsze czynniki neurobiologiczne, co zwiększa skuteczność całej terapii. Z kolei od drugiej strony psychologicznej korzystamy z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, podczas której pacjenci m.in. uczą się jak zmieniać dysfunkcyjne myślenie oraz jak radzić sobie z emocjami, głodem alkoholowym czy narkotykowym. Ostatnie podejście społeczno-kulturowe uczy pacjentów jak po powrocie do domu mają zapobiegać nawrotom uzależnienia.

Od strony farmakoterapii nasz prywatny odwyk ma na celu pomóc osobom w odwyknięciu od przyjmowania alkoholu czy narkotyków przy wykorzystaniu najnowszych teorii związanych z układem neurobiologicznym. Zrozumienie ich wymaga wyjaśnienia efektów działania alkoholu czy narkotyków na mózg. Pierwotne działanie substancji takich jak alkohol czy narkotyki na mózg jest oczywiście różne, ale dwa główne szlaki – dopaminowy układ nagrody oraz endogenny układ opioidowy – uznano za wspólne dla większości substancji. Teoretycy przypisują im dwie odmienne funkcje, dopaminowy układ nagrody lub inaczej układ mezolimbiczno-czołowo-korowy (składający się z układów mezolimbicznego i mezokortykalnego) uznano za szlak o podstawowym nagradzaniu mózgu. Jest on związany z popędowymi i przygotowawczymi aspektami nagrody, doświadczanymi jako podekscytowanie, nagląca potrzeba lub głód alkoholowy czy narkotykowy. Z kolei układ opioidowy przeciwnie – wiąże się z nasyceniem i konsumpcyjnymi aspektami nagrody, takimi jak odprężenie, błogostan i uspokojenie. Prywatny odwyk, aby był skuteczny musi oprócz terapii oddziaływać również na te neurobiologiczne systemy w mózgu, co możliwe jest wyłącznie dzięki farmakoterapii, czyli różnego rodzaju lekom.

Prywatny odwyk od alkoholu w naszym ośrodku oprócz tradycyjnej psychoterapii uzależnień polega na podawaniu pacjentom leków pomagających w odwyknięciu mózgu pacjenta od hamującego przekaźnictwa w kanałach wykorzystywanych przez kwas gamma-aminomasłowy (GABA), wzmożonej czynności serotoniny (5HT), uwalniania dopaminy i transmisji w receptorach opioidowych, a także do ograniczenia pobudzającego przekaźnictwa w receptorach glutaminianowych typu NMDA. W ramach farmakoterapii w celu odwyknięcia od alkoholu wykorzystuje się lek łagodzący głód alkoholowy na bazie neuroprzekaźnika GABA – Campral, antydepresanty oddziałujące na wydzielanie serotoniny, antagonistę receptorów opiatowych – naltrekson – blokującego wzmacniające i nagradzające właściwości alkoholu w mózgu.

Prywatny odwyk od marihuany w naszym ośrodku oprócz standardowej psychoterapii uzależnień polega na podawaniu pacjentom antydepresantów oraz stabilizatorów nastroju, ponieważ głównym czynnym składnikiem konopii jest A9-tetrahydrokannabinol (A9-THC), który działa jako agonista receptora kanabinoidowego w mózgu. Receptor kanabinoidowy (CB1) występuje najczęściej w hipokampie, zwojach i móżdżku. Podawanie leków stabilizujących nastrój zapobiega wychwytowi dopaminy, serotoniny, GABA i noradrenaliny i ułatwia odwyknięcie od marihuany. Badania wykazały również, że podanie naltreksonu odwraca nagradzający dla mózgu efekt, powodowany przez aktywny składnik konopi, A9-THC.

Prywatny odwyk od opiatów w naszym ośrodku oprócz psychoterapii polega na wsparciu farmakologicznym w postaci podawania pacjentom syntetycznych opioidów (buprenorfiny) celem zmniejszenia głodu opiatów i opanowania objawów abstynencyjnych. Egzogennne opiaty, takie jak heroina, morfina czy kodeina, są agonistami receptorów opiatowych, a ich używanie w krótkim czasie prowadzi do wzrostu tolerancji i uzależnienia. Przewlekłe używanie opiatów dość szybko powoduje przystosowanie się receptorów opiatowych, na co wskazuje potrzeba używania większych ilości tych substancji dla osiągnięcia euforii lub po to, aby ustąpił ból. Terapia substytucyjna w ramach prywatnego odwyku w naszym ośrodku pomaga pacjentom zniwelować ten ból odstawiania opiatów, aby mogli skupić się na psychoterapii swojego uzależnienia.

Prywatny odwyk od kokainy i amfetaminy w naszym ośrodku tak jak powyższe uzależnienia polega na połączeniu psychoterapii uzależnienia i farmakoterapii łagodzącej objawy abstynencyjne. Kokaina wiąże się z transporterami dopaminy, noradrenaliny i serotoniny, jednak najsilniejszym elementem pośredniczącym we wzmacniających i psychomotorycznie stymulujących efektach działania kokainy jest blokada wychwytu zwrotnego dopaminy. Antydepresanty z grupy SNRI istotnie osłabiają objawy odstawienne oraz redukują potrzebę przyjmowania kokainy przez osoby od niej uzależnione. Podobnie amfetamina działa poprzez wzmożenie uwalniania monoamin, a także przez wzmożenie uwalniania dopaminy. Zatem podobnie jak w przypadku kokainy podawanie pacjentom antydepresantów z grupy SNRI ułatwia im odwyknięcie od amfetaminy. Oprócz powyższych w przypadku wystąpienia psychoz lub urojeń podajemy pacjentom leki przeciwpsychotyczne celem ustabilizowania stanu psychicznego i umożliwienia im uczestnictwa w psychoterapii uzależnienia.

Prywatny odwyk od benzodiazepin w naszym ośrodku identycznie jak od pozostałych powyżej opisanych substancji polega na połączeniu psychoterapii uzależnienia z farmakoterapią. Benzodiazepiny działają poprzez wiązanie się z miejscem na receptorach GABA-A benzodiazepinowych, wskutek tego dochodzi do wzrostu przewodzenia chlorków przez kanały chlorkowe, a tym samym do wzmożenia przekaźnictwa hamującego. Prywatny odwyk od benzodiazepin w naszym ośrodku polega na stopniowym zmniejszaniu dawek BZD o 1/10 co 3 dni oraz podawaniu nieuzależniających leków przeciwpadaczkowych i aktywujących receptory GABA (Gabapentin, Pregabalin) celem złagodzenia zespołu abstynencyjnego i umożliwienia pacjentom uczestniczenia w psychoterapii uzależnienia.

Prywatny odwyk cena

Prywatny odwyk cena za 28-dniowy pobyt w naszym ośrodku zależy od standardu pokoju:

 • prywatny odwyk cena 3.500 zł za terapię dzienną (dochodzącą) bez zakwaterowania,
 • prywatny odwyk cena 6.000 zł za terapię zamkniętą (stacjonarną) z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym z TV i Wi-Fi na poddaszu z łazienkami w korytarzu,
 • prywatny odwyk cena 7.000 zł za terapię zamkniętą (stacjonarną) z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym z TV i Wi-Fi na parterze z łazienkami w korytarzu,
 • prywatny odwyk cena 8.000 zł za terapię zamkniętą (stacjonarną) z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z TV, Wi-Fi i prywatną łazienką,
 • prywatny odwyk cena 9.000 zł za terapię zamkniętą (stacjonarną) z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z TV, Wi-Fi i prywatną łazienką,
 • detoks (odtrucie alkoholowe) cena 800 zł za dobę,
 • kroplówka cena 200 zł,
 • badanie lekarskie 240 zł, lekarz wystawia zwolnienie na cały pobyt przepisuje leki i zleca badania diagnostyczne.

Prywatny odwyk cena zawiera psychoterapię grupową prowadzoną przez terapeutów uzależnień od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 (co godzinę przerwa na 10 minut tak jak w szkole), psychoterapię indywidualną 1 godzinę w tygodniu, pełne wyżywienie składające się z 4 posiłków (śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji). W wolnym czasie pacjenci mogą spędzać czas na pisaniu zadań terapeutycznych, oglądaniu filmów terapeutycznych i telewizji, graniu w gry planszowe oraz uprawianiu sportu w postaci siłowni, ping-ponga, siatkówki, piłki nożnej lub spacerów.

Prywatny odwyk alkoholowy

Prywatny odwyk alkoholowy w naszym ośrodku opiera się na połączeniu sprawdzonych metod psychoterapii poznawczo-behawioralnej i najnowszych odkryć z teorii uzależnień od substancji opartych na pojęciu neuroadaptacji. Prywatny odwyk alkoholowy obejmuje zjawisko neuroadaptacji, które oznacza zmiany w mózgu, powstające wskutek powtarzanego regularnie przez wiele lat picia alkoholu. Ich wynikiem mogą być adaptacje wewnątrzukładowe występujące w miejscu działania danej substancji w mózgu. Owe adaptacje międzyukładowe to zmiany w zakresie różnych systemów neuroprzekaźników wyzwalanych pod wpływem działania danej substancji (alkoholu). Alkohol przyjmowany w sposób regularny powoduje w mózgu zmiany w zakresie procesów chemicznych, których nie da się wyleczyć samą tylko psychoterapią, lecz chemią leczniczą. Tak więc tylko specjalne leki, czyli farmakoterapia umożliwia przeciwstawianie się efektom wieloletniego picia alkoholu i zmian tym wywołanych w mózgu. Gdy uzależniony zaprzestanie picia alkoholu, zmianom adaptacyjnym nic się nie przeciwstawia, pojawia się silny głód alkoholowy, a homeostaza mózgu ulega zakłóceniu. Jeżeli pacjent nie dostanie leku, który złagodzi ten stan, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znowu sięgnie po alkohol, aby złagodzić swoje cierpienie. Prywatny odwyk alkoholowy w naszym ośrodku łączy psychoterapię nawrotu uzależnienia z farmakoterapią, czyli lekami na głód alkoholowy. Dzięki takiemu podejściu odsetek pacjentów wracających do nałogu jest niewielki.

Każdy nowoczesny prywatny odwyk alkoholowy bazujący na metodach udowodnionych naukowo powinien brać te odkrycia na poważnie. Wynika z nich jasno, że zarówno tolerancja wobec działania alkoholu, jak i objawy odstawienne po zaprzestaniu przyjmowania go są skutkami neuroadaptacji. Prywatny odwyk alkoholowy powinien ją leczyć nie tylko wyłącznie psychoterapią jak to do tej pory bywało, ale i lekami przeciw głodom alkoholowym i uspokajającymi. Badania wykazały, że bodźce stresowe aktywują dopaminowy układ nagrody, dlatego w wypadku podjęcia samej tylko abstynencji bez farmakoterapii można hipotetycznie założyć duże ryzyko nawrotu.

Tradycyjny odwyk alkoholowy skupiał się na somatycznych objawach odstawiennych (drgawkach, padaczkach itp.). Tymczasem nowsze teorie zaczęły skupiać się raczej na występowaniu objawów motywujących do picia alkoholu takich jak dysforia, depresja, drażliwość i lęk. Potwierdzona jest już hipoteza, że systemy motywacyjne do picia występujące właśnie w formie głodu alkoholowego są przejawami zmian neurobiologicznych. Zmiany te występują w mózgu i nie tylko sygnalizują początek rozwoju uzależnienia, lecz mogą też przyczyniać się do uwrażliwiania nawrotu, a tym samym mieć również znaczenie motywujące do ponownego picia alkoholu. To podejście zakłada, że przewlekłe używanie alkoholu prowadzi do zmian w dopaminowym układzie nagrody oraz w endogennym układzie opioidowym, a skuteczne leczenie tych układów może nastąpić wyłącznie przy pomocy farmakologii, którą nasz prywatny odwyk alkoholowy ordynuje swoim pacjentom w ramach uzupełnienia psychoterapii uzależnienia.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu i tomografii mózgu oraz nowoczesnym badaniom poziomów neuroprzekaźników serotoniny, dopaminy, GABA itp. cała nowa wiedza o neurochemii przewlekłego używania alkoholu jest coraz klarowniej opisywana i coraz lepiej rozumiana. Dzięki niej przemysł farmaceutyczny jest w stanie wyprodukować nowe leki działające miejscowo w mózgu. Jeszcze kilka dekad temu nie było to w ogóle możliwe, a ówczesne metody leczenia alkoholizmu ograniczały się wyłącznie do terapii słownej oraz implantacji Esperalu. Teraz na zachodzie nikt już nie dyskutuje z tym, że w używaniu substancji i uzależnianiu się od nich uczestniczą kluczowe szlaki neuroprzekaźnikowe w mózgu, a wyniki badań jasno pokazują, że wskutek przewlekłego picia alkoholu dochodzi do zmian w zakresie równowagi mózgowej i funkcjonowaniu neuroprzekaźników. Z tego powodu leczenie uzupełniono o nowoczesne leki na alkoholizm z których nasz prywatny odwyk alkoholowy z powodzeniem korzysta.

Prywatny odwyk alkoholowy cena

Prywatny odwyk alkoholowy cena zawiera:

 1. psychoterapię grupową (od 9 do 16),
 2. psychoterapię indywidualną (1 godzinę na tydzień),
 3. pełne wyżywienie (4 posiłki dziennie).

W naszym ośrodku 4-tygodniowy prywatny odwyk alkoholowy cena zależy od wybranego pokoju:

 • prywatny odwyk alkoholowy cena 9.000 zł za terapię zamkniętą z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z łazienką, telewizorem i dostępem do Internetu,
 • prywatny odwyk alkoholowy cena 8.000 zł za terapię zamkniętą z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z łazienką, telewizorem i dostępem do Internetu,
 • prywatny odwyk alkoholowy cena 7.000 zł za terapię zamkniętą z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym z łazienką w korytarzu, telewizorem i dostępem do Internetu,
 • prywatny odwyk alkoholowy cena 6.000 zł za terapię zamkniętą z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym na poddaszu z łazienką w korytarzu, telewizorem i dostępem do Internetu,
 • prywatny odwyk alkoholowy cena 3.500 zł za terapię dzienną bez zakwaterowania,
 • odtrucie alkoholowe cena 800 zł za dobę,
 • wlew kroplowy cena 200 zł,
 • badanie lekarskie psychiatryczne cena 240 zł (zwolnienie chorobowe),
 • leki, badania diagnostyczne cena kilkadziesiąt zł.

Odwyk alkoholowy cena

Odwyk alkoholowy cena jaką klient płaci w ramach 28-dniowego pobytu zależy od wybranego trybu. Cena za pobyt dzienny wynosi 3,5 tys. zł, a za stacjonarny od 6 do 9 tys. zł w zależności od wybranego pokoju tj. 4, 3, 2 lub 1-osobowego. Pokoje są wyposażone w telewizory, Internet Wi-Fi, pokoje 1 i 2-osobowe mają łazienki wewnątrz, a 3 i 4-osobowe w korytarzu. Odwyk alkoholowy cena zawiera oprócz powyższych psychoterapię grupową, indywidualną oraz pełne wyżywienie.

Koszt odwyku alkoholowego

Koszt odwyku alkoholowego może zależeć od:

 • okresu pobytu i stosowanych metod,
 • standardu budynku, pokoi oraz lokalizacji.

Koszt odwyku alkoholowego w naszym ośrodku kształtuje się następująco (od najdroższej opcji do najtańszej):

 • 9.000 zł wynosi koszt odwyku alkoholowego zamkniętego, 28-dniowego z pobytem w pokoju 1-osobowym z łazienką, telewizorem, dostępem do sieci Internet, pełnym wyżywieniem (4 posiłki dziennie), terapią grupową (6 godzin dziennie) i terapią indywidualną (1 godzina w tygodniu).
 • 8.000 zł wynosi koszt odwyku alkoholowego zamkniętego, 28-dniowego z pobytem w pokoju 2-osobowym z łazienką, telewizorem, dostępem do sieci Internet, pełnym wyżywieniem (4 posiłki dziennie), terapią grupową (6 godzin dziennie) i terapią indywidualną (1 godzina w tygodniu).
 • 7.000 zł wynosi koszt odwyku alkoholowego zamkniętego, 28-dniowego z pobytem w pokoju 3-osobowym z łazienką w korytarzu, telewizorem, dostępem do sieci Internet, pełnym wyżywieniem (4 posiłki dziennie), terapią grupową (6 godzin dziennie) i terapią indywidualną (1 godzina w tygodniu).
 • 6.000 zł wynosi koszt odwyku alkoholowego zamkniętego, 28-dniowego z pobytem w pokoju 4-osobowym na poddaszu z łazienką w korytarzu, telewizorem, dostępem do sieci Internet, pełnym wyżywieniem (4 posiłki dziennie), terapią grupową (6 godzin dziennie) i terapią indywidualną (1 godzina w tygodniu).
 • 3.500 zł wynosi koszt odwyku alkoholowego dziennego, 28-dniowego bez zakwaterowania, z obiadem, terapią grupową (6 godzin dziennie) i terapią indywidualną (1 godzina w tygodniu).
 • 800 zł za dobę wynosi koszt detoksu (odtrucia alkoholowego) w cenie leki przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe.
 • 200 zł wynosi koszt kroplówki.
 • 240 zł wynosi koszt badania lekarskiego (zwolnienie na okres pobytu).

Koszt odwyku alkoholowego można wpłacać w 12-stu ratach przez instytucję Mediraty; w całości przelewami lub w gotówce. Osoby pracujące za granicą (w UE) i posiadające tam ubezpieczenie mają prawo do zwrotu kosztu odwyku alkoholowego w Polsce.

Odwyk prywatnie

Odwyk prywatnie w naszym ośrodku oprócz leczenia uzależnienia od substancji takich jak alkohol czy narkotyki obejmuje również leczenie innych zespołów zachowań takich jak np. hazard. Akcent kładzie się zwłaszcza na zaburzenie kontroli nad używaniem alkoholu, narkotyku, hazardu itp. oraz na kontynuowanie używania czy zachowania pomimo związanych z nim problemów.

Odwyk prywatnie w naszym ośrodku korzysta z teorii psychologicznych wyjaśniających uzależnienie od substancji czy zachowań w których znajdują się podejścia kładące nacisk na uczenie się i warunkowanie (podejścia behawioralne), teorie poznawcze, poprzedzające tendencje w zachowywaniu się (teorie osobowościowe) i modele racjonalnego wyboru. Odwyk prywatnie w naszym ośrodku z powodzeniem wykorzystuje również farmakologię wynikającą z teorii behawiorystycznych. Są to modele nałogu wg których zachowanie (picie czy zażywanie) jest podtrzymywane (lub staje się bardziej prawdopodobne) z powodu następstw (przyjemnych bodźców wzmacniających) to zachowanie. Picie alkoholu czy zażywanie narkotyków jest więc przykładem zachowania instrumentalnego, ponieważ działania osób są instrumentalne wobec uzyskiwanych konsekwencji, czyli pozytywnych efektów działania alkoholu lub narkotyku.

Odwyk prywatnie w naszym ośrodku, aby zmienić te zachowania wykorzystuje psychoterapię oraz farmakoterapię, czyli leki blokujące euforyzujące i nagradzające działanie alkoholu na mózg oraz zapobiegające głodom alkoholowym. Lekami tymi są Naltrekson i Campral, działają one na dwa sposoby: pierwszy wpływając bezpośrednio na system receptorów opioidowych blokuje wzmacniające działanie odczuwania przyjemności w mózgu po wypiciu alkoholu, a drugi wpływając na układ receptorów gabaergicznych działa wyciszająco na układ nerwowy zapobiegając pragnieniu picia alkoholu.

Odwyk prywatnie wykorzystując psychoterapię behawioralną wykorzystuje wyniki badań koncentrujących się na warunkowaniu klasycznym. Tego typu uczenie się odgrywa, jak wykazano, ważną rolą w rozwoju i podtrzymywaniu zachowań nałogowych, czyli piciu czy zażywaniu. Teoria ekspozycji na bodźce opiera się na klasycznej teorii warunkowania i dowodzi, że bodźce np. przyjemność wynikająca z picia czy zażywania są ważne w rozwoju i podtrzymywaniu zachowań nałogowych. Bodziec np. przyjemność odczuwana przy alkoholu lub narkotykach, która pierwotnie była obecna podczas przyjmowania danej substancji, zwiększa prawdopodobieństwo ponownej, uwarunkowanej reakcji (reaktywności na ten właśnie bodziec), czym właśnie tłumaczy się odczuwanie głodu alkoholowego lub narkotykowego odczuwanego przez osoby uzależnione zachowujące abstynencję. Liczba owych bodźców wyzwalających głód alkoholowy czy narkotykowy, które mogą kojarzyć się z zachowaniem nałogowym, jest potencjalnie nieskończona, a nasz odwyk prywatnie uczy pacjentów jak sobie z nimi radzić, aby im nie ulegać. Bodźce te zwane wyzwalaczami występują przed użyciem substancji, a mogą do nich należeć zapach lub widok alkoholu czy narkotyków, a nawet pora dnia, w której zwykle osoba go piła czy zażywała. Do bodźców introreceptywnych zalicza się takie, jak: wpływ substancji na receptory mózgowe, bodźce afektywne typu obniżenie nastroju lub nieprawidłowe procesy poznawcze, na przykład przekonania na temat efektów działania substancji. Odpowiedź na te bodźce może mieć charakter autonomiczny, behawioralny lub symboliczno-ekspresyjny. Im więcej metod pacjent nauczy się przeciwko nim wykorzystywać, tym większe szanse będzie miał w celu zapobiegania nawrotom. Reakcje autonomiczne obserwowane w eksperymentach z ekspozycją na bodziec obejmują zmiany częstości pracy serca, ciepłoty ciała czy wydzielania śliny. Są to przykładowe objawy głodu alkoholowego czy narkotykowego, które pacjenci uczą się identyfikować i opanowywać w ramach pobytu na odwyku prywatnie w naszym ośrodku. W ramach pracy terapeutycznej uczą się też rozpoznawać wyżej wymienione wyzwalacze głodu, aby ich unikać.

Ile kosztuje leczenie odwykowe

To, ile kosztuje leczenie odwykowe zależy od wielu czynników i z reguły oscyluje w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wybierając się na leczenie odwykowe należy rozważyć cennik i czynniki jakie mają na niego wpływ. Koszt za leczenie odwykowe może się zwiększać w zależności od różnych czynników:

 1. Długi czas trwania zwiększa koszt leczenia odwykowego. Z reguły jest to okres od 4 do 6 tygodni, a za każde przedłużenie leczenia trzeba dopłacić, jednak wydłużanie pobytu na terapii nie wpływa na jej skuteczność. Ośrodki średnio i długoterminowe, w których leczenie odwykowe trwa 6 lub 12 miesięcy wcale nie mają większej skuteczności niż te krótkoterminowe. Za to skuteczność zwiększają zastosowane metody leczenia odwykowego.
 2. Zastosowane nowoczesne metody zwiększają skuteczność jak i koszt leczenia odwykowego. Ogólnie stosowaną i niemodernizowaną od kilkudziesięciu lat metodą leczenia uzależnień w ośrodkach tzw. „nfz-owskich”, a także w wielu prywatnych w Polsce jest tzw. psychoterapia strategiczno-strukturalna bazująca na tzw. modelu choroby. Wynika to z tego, że od lat 80-tych wszyscy terapeuci uzależnień byli szkoleni wg jednego modelu leczenia i nieważne, gdzie pracowali, wszędzie obowiązywał ten sam program terapii uzależnień. Obecnie coraz częściej jest stosowany nowy model psychoterapii poznawczo-behawioralnej, który jest bardziej skuteczny, a więc koszt za leczenia odwykowego w ośrodku, który oferuje nowoczesne metody może być wyższy. Poza tym koszt odwyku alkoholowego zwiększa detoks oraz równoczesne leczenie innych problemów typu depresja czy nerwica.
 3. Lokalizacja ośrodka zwiększa koszt leczenia odwykowego. Ośrodki w Warszawie, Krakowie w górach czy nad morzem często mają wyższy koszt leczenia odwykowego niż ośrodki zlokalizowane w małych miastach.
 4. Warunki pobytu zwiększają koszt leczenia odwykowego. Przykładowo cennik może zależeć od standardu zakwaterowania, ponieważ pobyt w pokoju jednoosobowym może być droższy od kilkuosobowego.
 5. Oferowane oprócz terapii atrakcji umilające pobyt zwiększają koszt leczenia odwykowego. Przykładowo, jeżeli ośrodek na wyposażeniu posiada basen, saunę lub oferuje masaże czy wycieczki, to cena za pobyt może być wysoka. Jednak należy pamiętać, że leczenie odwykowe nie polega na atrakcjach, lecz na terapii.

W naszym ośrodku to, ile kosztuje leczenie odwykowe zależy od wybranego przez pacjenta lub jego rodzinę trybu (ambulatoryjny lub stacjonarny) oraz standardu pokoju (1, 2, 3, 4-osobowego). Terapia trwa 28 dni, a koszt leczenia odwykowego nie ma wpływu na zastosowane metody terapeutyczne:

 • 3,5 tys. zł to koszt odwyku alkoholowego ambulatoryjnego (bez zakwaterowania), zajęcia terapii grupowej odbywają się w godzinach 9-16, każdemu przysługuje również 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu oraz obiad.
 • 6 tys. zł to koszt odwyku alkoholowego stacjonarnego z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym na poddaszu (ze stromymi schodami z TV i Wi-Fi), zajęcia terapii grupowej odbywają się w godzinach 9-16, każdemu przysługuje również 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu oraz pełne wyżywienie składające się z 4-ech posiłków.
 • 7 tys. zł to koszt odwyku alkoholowego stacjonarnego z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym na parterze (bez schodów, z TV i Wi-Fi), zajęcia terapii grupowej odbywają się w godzinach 9-16, każdemu przysługuje również 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu oraz pełne wyżywienie składające się z 4-ech posiłków.
 • 8 tys. zł to koszt odwyku alkoholowego stacjonarnego z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z łazienką wewnątrz z TV i Wi-Fi, zajęcia terapii grupowej odbywają się w godzinach 9-16, każdemu przysługuje również 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu oraz pełne wyżywienie składające się z 4-ech posiłków.
 • 9 tys. zł to koszt odwyku alkoholowego stacjonarnego z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z łazienką wewnątrz z TV i Wi-Fi, zajęcia terapii grupowej odbywają się w godzinach 9-16, każdemu przysługuje również 1 godzina terapii indywidualnej w tygodniu oraz pełne wyżywienie składające się z 4-ech posiłków.
 • 800 zł to koszt detoksu, odtrucia alkoholowego (w cenie leki przeciwpadaczkowe, przeciwdrgawkowe i hipotensyjne).
 • 200 zł to koszt 1 sztuki kroplówki.
 • 240 zł to koszt badania lekarskiego (lekarz zapewnia zwolnienie na cały okres pobytu, przepisuje leki oraz badania analityczne).

Leczenie odwykowe prywatnie

Leczenie odwykowe prywatnie zakłada również, że ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój uzależnienia jest problem z samoregulacją rozumianą jako podjęcie planowego działania zmierzającego do zmiany własnego zachowania (np. zaprzestania picia/brania) oraz kierowania nim. Kierowanie swoim zachowaniem jest to nieautomatyczna zdolność do planowania, prowadzenia i kontrolowania własnego zachowania (picia/zażywania). Samoregulacja obejmuje planowanie uwzględniające czynniki społeczne i fizyczne oraz własne cele, jak również odpowiednie działanie. Leczenie odwykowe prywatnie traktuje te nałogowe zachowania pacjentów jako rezultat ich nadmiernego zaufania do siebie i iluzorycznej wiary w kontrolę nad alkoholem lub narkotykami. Leczenie odwykowe prywatnie przy pomocy podważania nieprawidłowych przekonań swoich pacjentów zmniejsza poziom tego nadmiernego iluzorycznego zaufania pacjentów do używania alkoholu czy narkotyków jako dobrego sposobu podtrzymania ich równowagi fizycznej i psychicznej. Leczenie odwykowe prywatnie w ramach pracy poznawczej z naszymi pacjentami stara się uświadomić pacjentom również utratę kontroli nad alkoholem czy narkotykami oraz wypracować abstynencję jako cel terapii.

Jednak leczenie odwykowe prywatnie w naszym ośrodku nie narzuca pacjentom abstynencji na siłę. Jedną z poważniejszych dyskusji dotyczących uzależnień jest dyskusja na temat picia kontrolowanego. Wyniki badań wskazują, że osoby uzależnione od alkoholu w stopniu lekkim są w stanie nauczyć się pić w sposób kontrolowany, natomiast osoby uzależnione w stopniu znacznym powinny postawić sobie za cel abstynencję. Zgodnie z rezultatami dostępnych badań bez względu na ustalone cele leczenia odwykowego prywatnie oraz liczbę przeprowadzonych treningów umiejętności związanych z piciem, najczęstszym korzystnym wynikiem leczenia osób łagodnie uzależnionych od alkoholu jest picie kontrolowane, a osób poważnie uzależnionych abstynencja.

Leczenie odwykowe prywatnie w naszym ośrodku jest nacelowane na całkowitą abstynencję. Jednak zdajemy sobie sprawę również z tego, że celem leczenia niektórych pacjentów może być też picie kontrolowane. Zamieszanie, jakie wokół niego powstało, wynika przede wszystkim z tego, że zaprzecza ona zasadom przyjętym przez Anonimowych Alkoholików (AA), zdaniem których żaden „alkoholik” nie jest w stanie spożywać alkoholu w sposób umiarkowany. Według AA, jedynym uzasadnionym i osiągalnym celem dla osób uzależnionych od alkoholu jest abstynencja – niestety wiele osób jej nie akceptuje.

Z nowszych badań wynika, że osobom uzależnionym od alkoholu w stopniu od łagodnego do umiarkowanego, co możemy zmierzyć, wykorzystując kwestionariusz SADD (Severity of Alcohol Dependence Questionnaire), mającym zapewnione dobre wsparcie społeczne i cechującym się stabilnym profilem psychospołecznym jest łatwiej utrzymać picie kontrolowane. Być może podstawowym wskaźnikiem prognozującym wynik interwencji nakierowanej na picie kontrolowane jest motywacja danej osoby do tego, aby pić bezpiecznie. Leczenie odwykowe prywatnie w naszym ośrodku ma również w ofercie Program Picia Kontrolowanego, a osobom, którym to picie umiarkowane się nie udaje proponujemy jednak program abstynencyjny.

Leczenie odwykowe prywatne

Leczenie odwykowe prywatne obejmuje również teorię racjonalnego wyboru. Jest to jedna z grup teorii, która analizuje problem dobrowolnego udziału ludzi w zachowaniach autodestrukcyjnych. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków wiąże się między innymi z utratą kontroli nad ich używaniem. Przejawem tego może być kontynuowanie picia czy zażywania mimo pragnienia jego ograniczenia lub zaprzestania używania tych substancji w ilościach przekraczających picie czy zażywanie zamierzone, uznawane za towarzyskie albo używanie ich przez okresy dłuższe od planowanych. W pewnych okolicznościach opisywany problem może przybierać na sile, na przykład w sytuacji, gdy osoba uzależniona od alkoholu, która jakiś czas nie piła, przechodzi obok baru. Leczenie odwykowe prywatne nazywa taką sytuację wyzwalaczem zewnętrznym i uczy swoich pacjentów, aby tego typu sytuacji unikać.

Co, jeśli ktoś mimo tej wiedzy nie będzie z niej korzystał ani stosował się do zaleceń unikania wyzwalaczy?

Niektórzy twierdzą, że jest to przejaw „słabej woli”, że nałóg jest przykładem zachowywania się „wbrew własnemu rozsądkowi”. Według tych teoretyków osoby uzależnione mogą dokonać wyboru jednej z dwóch możliwości, z których każdą da się ocenić z punktu widzenia jej przyszłych konsekwencji. Rozumieją one, że jedna z możliwości jest korzystniejsza, lecz wybierają tę drugą – na przykład dana osoba podjęła decyzję o zaprzestaniu picia, ale przyjmuje od kogoś drinka, mimo iż zdaje sobie sprawę, że nie powinna. Leczenie odwykowe prywatne w ramach pracy terapeutycznej uczy swoich pacjentów rozważać plusy i minusy z picia czy zażywania oraz z abstynencji, a w ramach treningów konstruktywnych zachowań asertywnego odmawiania picia alkoholu czy zażywania narkotyków.

Leczenie odwykowe prywatne w naszym ośrodku koncentruje się na zdolności pacjentów do ważenia obecnych i przyszłych korzyści, innymi słowy, na ich zdolności do uwzględniania nie tylko natychmiastowych pozornych nagród związanych z wypicia alkoholu czy zażycia narkotyku, ale również z długoterminowych korzyści wynikających z powstrzymywania się od ich używania. Niestety zdarzają się również pacjenci, którzy po kilkudziesięciu latach regularnego spożywania alkoholu doznali organicznych uszkodzeń płatów czołowych w mózgu odpowiedzialnych za racjonalne myślenie. Z tego powodu mają oni ograniczoną zdolność do rozważania przyszłych korzyści z abstynencji czy strat z picia, są, jak gdyby „poznawczo krótkowzroczni”, a tym samym w świetle uwzględnianych przez nich możliwości wybór alkoholu jest w określonym czasie dla nich racjonalny. W przypadku takich pacjentów leczenie odwykowe prywatne w naszym ośrodku oferuje bardziej skuteczną metodę farmakoterapii w postaci Naltreksonu – blokera receptorów odczuwania przyjemności w mózgu po wypiciu alkoholu.

Prywatne leczenie odwykowe

Prywatne leczenie odwykowe w naszym ośrodku uwzględnia także zaburzenia osobowościowe. Niektórzy teoretycy twierdzą, że ludzie skłaniają się do nałogu z powodu tak zwanej osobowości nałogowej. Hans Eysenck rozpatruje to zagadnienie w kategoriach modelu zasobów psychicznych, zgodnie z którym nawyk przyjmowania substancji rozwija się, ponieważ substancja pomaga osiągnąć pewien cel związany z profilem osobowości danej osoby. Takim osobom zachowanie polegające na piciu alkoholu czy przyjmowaniu narkotyków – mówiąc konkretnie „nałóg” – przynosi korzyści nawet wtedy, gdy po pewnym czasie pojawiają się jego negatywne następstwa.

Według Eysencka można wyróżnić trzy główne i niezależne wymiary osobowości: P (psychotyczność), N (neurotyczność) oraz E (ekstrawersja). Wymiar psychotyczności odzwierciedla skłonność do występowania psychozy czynnościowej, która między innymi obejmuje takie cechy jak: agresywność, chłód, egocentryzm, bezosobowość i impulsywność. Wymiar neurotyczności wiąże się ze skłonnością do chwiejności uczuciowej, do jego cech należą między innymi: zmienność nastroju, drażliwość i lęk. Założenia teoretyczne podkreślają rolę czynników genetycznych w kształtowaniu tych wymiarów osobowości. Związki między uzależnieniem, a wspomnianymi wymiarami osobowości doczekały się bardzo wielu badań, które wykazały, że osoby uzależnione osiągają wyższe od normy wartości w wymiarach neurotyczności i psychotyczności.

Badania dowodzą, że u osób o zmiennym nastroju, drażliwych i lękowych (wysokie wartości cechy neurotyzmu) oraz u osób cechujących się większą impulsywnością i agresywnością (wysokie wartości cechy psychotyzmu) wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia uzależnienia. Jednak może też być odwrotnie, czyli osoby nadużywające alkoholu czy narkotyków w wyniku uzależnienia stają się bardziej drażliwe, zmienne w nastroju lub agresywne. Prywatne leczenie odwykowe w naszym ośrodku uwzględnia konsultacje psychiatryczne celem wprowadzenia leków stabilizujących nastrój u takich pacjentów oraz sesje z psychologiem w celu zdiagnozowania w/w zaburzeń. Pacjentom z zaburzeniami osobowości po pobycie na naszym prywatnym leczeniu odwykowym zalecamy kontynuację terapii indywidualnej leczenia zaburzeń osobowości.

Prywatny ośrodek odwykowy

Prywatny ośrodek odwykowy analizuje również pacjentów przez pryzmat ich rysu osobowościowego, rozwoju, historii rodziny oraz klinicznego przebiegu uzależnienia. Badacze tematyki uzależnień zdołali zdefiniować kliniczne podtypy alkoholików. Przykładowo wiele lat temu Jellinek zaproponował wielowymiarową typologię alkoholików bazującą na różnicach pomiędzy wzorcami picia, a czynnikami socjoekonomicznymi i kulturowymi. Późniejsze teorie typologii alkoholowej rozwinęły te wczesne poglądy i uzupełniły je o wzajemne oddziaływanie osobowości, predyspozycji genetycznych, psychopatologii oraz wzorców picia. Na przykład Cloninger dokonał przeglądu badań nad alkoholikami, które uwzględniały rysy osobowościowe, zachowania antyspołeczne, czyny karalne, oraz sposób postrzegania własnego nałogu i zaproponował istnienie dwóch prototypowych grup alkoholików.

Alkoholizm typu 1 dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet (chociaż głównie kobiet), jego początek przypada po dwudziestym piątym roku życia i wiąże się z cechami osobowości, które obejmują bierność i zależność, czyli silne uzależnienie od nagrody, unikanie krzywdy i niski poziom poszukiwania nowych wrażeń. Te osoby są w większości uzależnione emocjonalnie, wrażliwe na wskazówki społeczne, wylęknione i zahamowane i raczej nie angażują się w zachowania niebezpieczne lub zaburzone. Alkoholicy typu 1 mogą powstrzymać się od picia, jednak dochodzi u nich do utraty kontroli, gdy na nowo sięgają po alkohol i mają poczucie winy z powodu ich uzależnienia. Analiza badań nad adopcją wskazuje na to, że alkoholizm typu 1 jest „uzależniony od środowiska”, tzn. jego ujawnienie zależy zarówno od uwarunkowań genetycznych, jak i od środowiska rodzinnego charakteryzującego się piciem rekreacyjnym. Nasz prywatny ośrodek odwykowy w ramach terapii pacjentów typu 1 pracuje z nimi m.in. nad metodami radzenia sobie z emocjami oraz poczuciem winy.

Alkoholizm typu 2, zgodnie z hipotezą Cloningera, dotyczy wyłącznie mężczyzn o rysach osobowościowych przeciwnych do tych przedstawionych przy okazji alkoholizmu typu 1, których charakteryzuje: niskie uzależnienie od nagrody, słabe unikanie krzywdy i silne poszukiwanie nowych wrażeń. Osoby te są impulsywne, pewne siebie, szybko ulegające ekscytacji, rozhamowane, raczej wyizolowane społecznie i „twardogłowe”. Ich problemy z alkoholem rozpoczynają się jeszcze przed dwudziestym piątym rokiem życia, piją w dużych ilościach i nie potrafią przestać, często biorą udział w rękoczynach, bywają aresztowani, powodują wypadki samochodowe i miewają inne problemy związane z piciem. Zakłada się, że ryzyko wystąpienia alkoholizmu typu 2 u adoptowanych chłopców, których biologiczni ojcowie byli alkoholikami typu 2, jest wysokie, bez względu na to, jakie jest otoczenie, w którym się wychowywali. Nasz prywatny ośrodek odwykowy w ramach terapii pacjentów typu 2 pracuje z nimi m.in. nad metodami radzenia sobie z impulsywnością oraz destrukcją alkoholową.

Prywatny ośrodek odwykowy cennik

 1. Najtańsza opcja w cenniku to terapia dzienna tzw. dochodząca lub ambulatoryjna bez zakwaterowania z terapią grupową i indywidualną trwającą 28 dni, która wynosi 3.500 zł,
 2. Kolejna pozycja cennika to terapia stacjonarna tzw. zamknięta z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym na poddaszu z TV, Wi-Fi i pełnym wyżywieniem z terapią grupową i indywidualną trwającą 28 dni, która wynosi 6.000 zł,
 3. Następna pozycja cennika to terapia stacjonarna tzw. zamknięta z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym z TV, Wi-Fi i pełnym wyżywieniem z terapią grupową i indywidualną trwającą 28 dni, która wynosi 7.000 zł,
 4. Przedostatnia pozycja cennika to terapia stacjonarna tzw. zamknięta z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z łazienką, TV, Wi-Fi i pełnym wyżywieniem z terapią grupową i indywidualną trwającą 28 dni, która wynosi 8.000 zł,
 5. Ostatnia pozycja cennika to terapia stacjonarna tzw. zamknięta z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z łazienką, TV, Wi-Fi i pełnym wyżywieniem z terapią grupową i indywidualną trwającą 28 dni, która wynosi 9.000 zł.

Dodatkowo nasz prywatny ośrodek odwykowy w cenniku ma:

 1. Detoks w cenie 800 zł za dobę,
 2. Kroplówkę w cenie 200 zł za 1 sztukę,
 3. Badanie lekarskie w cenie 240 zł.

Prywatny odwyk narkotykowy

Prywatny odwyk narkotykowy w naszym ośrodku oprócz osób uzależnionych od alkoholu skupia swoją uwagę na osobach uzależnionych od narkotyków i uwzględnia pełne spektrum leczenia problemów z tym powiązanych przy pomocy psychoterapii połączonej z farmakoterapią. Wprowadzenie tej strategii jest niezwykle ważne w naszym prywatnym odwyku narkotykowym, ponieważ zwiększa skuteczność leczenia. W ramach naszego prywatnego odwyku narkotykowego samo korzystanie z psychoterapii w przypadku większości pacjentów może nie przynieść znacząco korzystnych efektów. W ramach wsparcia farmakologicznego dla psychoterapii zalicza się środki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, antagonistów opiatów (np. naltrekson), wsparcie substytucyjne (buprenorfinę) oraz leki blokujące lub wzmagającymi aktywność serotoniny lub dopaminy (w zależności od potrzeb). Przykładowo przy odstawieniu narkotyków pobudzających pacjenci często odczuwają depresję, a więc środki przeciwdepresyjne sprzyjają poprawie ich stanu co zwiększa poziom współpracy z terapeutą. Zatem ważnym elementem psychoterapii w naszym prywatnym odwyku narkotykowym jest też farmakologiczne opanowanie głodu narkotykowego u pacjentów.

Prywatny odwyk narkotykowy w naszym ośrodku oprócz strategii farmakologicznych stosowanych celem osiągnięcia długotrwałego sukcesu polega również na poradnictwie indywidualnym i intensywnych grupowych terapiach poznawczo-behawioralnych. Do najskuteczniejszych z nich zalicza się radzenie sobie z głodem narkotykowym oraz ewentualnymi sytuacjami sprzyjającymi zażyciu narkotyku. Program kładzie nacisk na zachęcanie do zaangażowania się w abstynencję. Uzupełniają go metody radzenia sobie z emocjami, uświadamianie strat wynikających z zażywania narkotyków oraz treningi zdolności zapobiegających nawrotom. Ostatni element będzie przydatny po powrocie pacjenta z naszego prywatnego odwyku narkotykowego do domu. Należy pamiętać, że działanie wyzwalaczy związanych z narkotykiem w środowisku, z którego osoba się wywodzi może uruchamiać głód narkotykowy i powodować nawrót, nawet u osób mogących się poszczycić długim okresem abstynencji. Te bardzo silnie kojarzone z narkotykiem bodźce mogą wywołać wyraźne zmiany reakcji fizjologicznych zwanych objawami głodu. Celem pobytu na naszym prywatnym odwyku narkotykowym jest eliminacja tych reakcji warunkowych u pacjentów.

Poza tym uczestnictwo członków rodziny naszych pacjentów w odbywającej się w naszym ośrodku sobotniej darmowej grupie wsparcia dla rodzin sprzyja utrzymaniu przez nich abstynencji od narkotyków. Aby prywatny odwyk narkotykowy przyniósł skutek, należy najpierw przerwać cykl uzależnienia i umożliwić osobie uzależnionej odwyknięcie od narkotyków. Zwalczeniu depresji w fazie abstynencji służyć mogą leki przeciwdepresyjne i inhibitory dopaminy, a poznawczo-behawioralne zajęcia terapeutyczne mogą wzmacniać motywację pacjenta do dochowania abstynencji. Wygaszenie u pacjenta głodu narkotykowego oraz fizycznych reakcji przypominających o narkotyku również stanowią bardzo istotny czynnik uniknięcia nawrotu.

Odwyk narkotykowy cena

Odwyk narkotykowy cena wynosi:

 • 3.500 za 4-ro tygodniowy odwyk narkotykowy dzienny / dochodzący bez zakwaterowania
 • 6.000 za 4-ro tygodniowy odwyk narkotykowy / zamknięty z zakwaterowaniem w pokoju 4-osobowym na poddaszu (ze stromymi wąskimi schodami),
 • 7.000 za 4-ro tygodniowy odwyk narkotykowy / zamknięty z zakwaterowaniem w pokoju 3-osobowym na parterze (bez schodów),
 • 8.000 za 4-ro tygodniowy odwyk narkotykowy / zamknięty z zakwaterowaniem w pokoju 2-osobowym z prywatną łazienką,
 • 9.000 za 4-ro tygodniowy odwyk narkotykowy / zamknięty z zakwaterowaniem w pokoju 1-osobowym z prywatną łazienką.

Wszystkie pokoje są wyposażone w telewizory oraz sieć Wi-Fi.

Odwyk narkotykowy cena obejmuje terapię grupową wynoszącą 6 godzin dziennie, terapię indywidualną w ilości 1 godzina w tygodniu, pełne wyżywienie składające się z 4-rech posiłków i całodobową opiekę. Z kosztów dodatkowych za odwyk narkotykowy cena:

 • 800 zł za detoks narkotykowy za 1 dobę,
 • 240 zł za badanie psychiatryczne (zwolnienie na cały pobyt)

Ile kosztuje odwyk narkotykowy

To, ile kosztuje odwyk narkotykowy może zależeć od kilku czynników, a cena zwykle oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W naszym ośrodku:

 • 3,5 tys. zł kosztuje odwyk narkotykowy ambulatoryjny trwający 28 dni,
 • 6 tys. zł kosztuje odwyk narkotykowy stacjonarny z pobytem w pokoju 4 osobowym na poddaszu, trwający 28 dni,
 • 7 tys. zł kosztuje odwyk narkotykowy stacjonarny z pobytem w pokoju 3 osobowym, trwający 28 dni,
 • 8 tys. zł kosztuje odwyk narkotykowy stacjonarny z pobytem w pokoju 2 osobowym z łazienką, trwający 28 dni,
 • 9 tys. zł kosztuje odwyk narkotykowy stacjonarny z pobytem w pokoju 1 osobowym z łazienką, trwający 28 dni,
 • 800 zł kosztuje detoks narkotykowy za dobę,
 • 240 zł kosztuje badanie psychiatryczne (zapewnione zwolnienie + osobno płatne leki).

W kosztach odwyku narkotykowego zawiera się zakwaterowanie w pokojach z telewizorami i Internetem, pełne wyżywienie, całodobowa opieka oraz psychoterapia grupowa i indywidualna.

Jednak zanim człowiek uzależniony podejmie decyzję o wyjeździe na odwyk narkotykowy, powinien zdecydować jak długie leczenie go interesuje i tu ma wybór:

 1. odwyk narkotykowy krótkoterminowy 4-6 tygodniowy w prywatnym ośrodku lub przyszpitalnym na NFZ,
 2. odwyk narkotykowy średnioterminowy 6 miesięczny w ośrodkach Monar,
 3. odwyk długoterminowy 12 miesięczny w ośrodkach Monar.

To który ośrodek osoba wybierze będzie miało wpływ na koszt za odwyk narkotykowy, poza tym warto mieć na uwadze fakt, że koszt za odwyk narkotykowy oprócz czasu trwania może zależeć od: zastosowanych metod leczenia, lokalizacji ośrodka, warunków pobytu, a nawet oferowanych oprócz terapii atrakcji.

Terapia odwykowa cena

Terapia odwykowa cena w naszym ośrodku wynosi:

 • 9 tys. zł za 28-mio dniowy pobyt z zakwaterowaniem w pokoju 1-os. z łazienką, TV, Wi-Fi,
 • 8 tys. zł za 28-mio dniowy pobyt z zakwaterowaniem w pokoju 2-os. z łazienką, TV, Wi-Fi,
 • 7 tys. zł za 28-mio dniowy pobyt z zakwaterowaniem w pokoju 3-os. z TV, Wi-Fi,
 • 6 tys. zł za 28-mio dniowy pobyt z zakwaterowaniem w pokoju 4-os. na poddaszu, TV, Wi-Fi,
 • 3,5 tys. zł za 28-mio dniowy pobyt bez zakwaterowania w ramach terapii dziennej,
 • 800 zł za dobę detoksu,
 • 240 zł za badanie lekarskie,
 • 200 zł za kroplówkę.

Terapia odwykowa cena zależy od długości pobytu, stosowanych metod, miejsca położenia ośrodka i standardu budynku. Terapia odwykowa i cena za pobyt w ośrodku mieszczącym się w dużym mieście lub w rejonie uzdrowiskowym może być dużo wyższa, niż w prowincjonalnym, jednak program jest w większości podobny i nakierowany na abstynencję. Terapia odwykowa i cena mogą również zależeć od standardu budynku, przykładowo pokoje 1-osobowe będą droższe od pokoi wieloosobowych. Cena wpływa również na czas trwania terapii, im dłużej tym drożej. Terapia odwykowa cena pobytu w naszym ośrodku waha się od 3,5 do 9 tys. zł za 28 dni.

Prywatny ośrodek terapii odwykowej

Prywatny ośrodek terapii odwykowej stosuje podejścia psychologiczne próbujące wyjaśnić pewne zjawiska behawioralne i poznawcze, które są uważane za przyczyny problemowego używania alkoholu lub narkotyków. Teorie jak i nasza praktyka kliniczna potwierdzają znaczenie procesu uczenia się dla powstawania i utrzymywania się problemów związanych z używaniem substancji, tym samym uczenie się można wykorzystać do przezwyciężenia tych problemów. Innymi słowy, skoro ktoś nauczył się pić czy zażywać, to nasz prywatny ośrodek terapii odwykowej pomoże mu się tego oduczyć, czyli odwyknąć.

Powstało wiele teorii wyjaśniających to, dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się od substancji psychoaktywnych. Nasz prywatny ośrodek terapii odwykowej w celu leczenia pacjentów wykorzystuje każdy poziom tj. neurobiologiczny, psychologiczny czy społeczny, które to znajdują potwierdzenie w badaniach empirycznych. Te różne poziomy są u nas scalone w jeden, wszechstronny model leczenia uzależnienia. Współcześnie podstawą większości metod leczenia uzależnień jest biopsychospołeczny model przyczyn zachowań nałogowych. W przeciwieństwie do starego modelu choroby, w nowym modelu biopsychospołecznym traktuje się „nałóg” jako złożony wzorzec zachowania, w którego skład wchodzą elementy biologiczne, psychologiczne, społeczne i behawioralne. Należą do nich: subiektywne doświadczenie głodu alkoholowego czy narkotykowego na poziomie neurobiologicznym, krótkotrwałe gratyfikacje związane z piciem czy zażywaniem w ramach radzenia sobie z napięciem czy emocjami, ryzyko wystąpienia długotrwałych następstw w kontekście uświadomienia ich pacjentom, a nawet nagłe zmiany stanu somatycznego czy psychicznego od strony psychiatrycznej. Wszystkie te aspekty nasz prywatny ośrodek terapii odwykowej uwzględnia w ramach leczenia.

Zachowanie nałogowe różni się od innych zachowań problemowych przytłaczającym, patologicznym wciągnięciem w używanie danej substancji (alkoholu lub narkotyku), intensywnym pragnieniem jej zażywania i utratą kontroli nad jej przyjmowaniem. Nasz prywatny ośrodek terapii odwykowej program leczenia opiera na tej teorii, która jest podstawą dla zasad leczenia w ramach programu abstynencyjnego.

Prywatny ośrodek leczenia odwykowego

Ostatnią metoda stosowaną przez nasz prywatny ośrodek leczenia odwykowego w ramach terapii indywidualnej są krótkie interwencje. Jak się okazuje w diagnozach nie wszystkie osoby trafiające do nas są uzależnione. Osobom poddanym diagnozie w kierunku uzależnienia od alkoholu u których stwierdzi się, że piją alkohol w sposób ryzykowny, jednak u których jeszcze nie da się stwierdzić uzależnienia można doradzić ograniczenie lub zaprzestanie picia w ramach Programu Ograniczania Picia i przedstawić proste sposoby osiągnięcia tego celu. Badania wykazały, że krótka porada udzielona z powodu nadmiernego spożywania alkoholu wpływa na ograniczenie picia i zmniejszenie problemów z nim związanych.

Mając na uwadze wyniki dotyczące skuteczności krótkich interwencji badacze ze Stanów Zjednoczonych opracowali program, który umożliwia terapeucie dokonanie standaryzowania oraz przekazanie klientowi odpowiedniej informacji zwrotnej dotyczącej ewentualnych szkód, jakie mu zagrażają z powodu picia. Program został opracowany w ten sposób, by dał klientowi metody w jaki sposób pić kontrolowanie, a jeżeli mu się to nie uda, aby stawiał go wobec decyzji, co ma z tym zrobić, aby zwiększyć jego motywację do podjęcia terapii abstynencyjnej. W naszym prywatnym ośrodku leczenia odwykowego można z tej metody skorzystać.

Badania nad krótkimi interwencjami w USA potwierdziły, że są one dużo skuteczniejsze niż brak jakiegokolwiek leczenia, szczególnie w przypadku, gdy pacjent nie akceptuje żadnej innej formy interwencji (np. terapii dziennej lub stacjonarnej). Eksperci w tej dziedzinie podkreślają jednak, że nie powinno się podważać wartości standardowych grupowych intensywnych terapii uzależnień na korzyść Programu Ograniczania Picia. Należy tu podkreślić, że skuteczność tego typu interwencji dotyczy osób nieuzależnionych lub uzależnionych w stopniu lekkim, a są to z reguły osoby pijące raczej umiarkowanie, bez współwystępujących schorzeń. Nasz prywatny ośrodek leczenia odwykowego pacjentom nie zdecydowanym na grupową terapię odwykową proponuje w ramach pierwszych interwencji Program Ograniczania Picia oraz sesje motywujące.

Bibliografia:
Miller, P. M. (red.). (2014). Terapia Uzależnień. Metody oparte na dowodach naukowych. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.