Czym jest „uzależnienie od Internetu” i jakie jest leczenie?

Czy rano po raz pierwszy masz ochotę na mysz komputerową? Czy obsesyjnie sprawdzasz pocztę w środku nocy? Jeśli tak, możesz znajdować się wśród dziesięciu procent wszystkich internautów dotkniętych „zaburzeniem uzależnienia od Internetu”, stanem patologicznym, który może prowadzić do niepokoju i ciężkiej depresji. Aby lepiej diagnozować i leczyć uzależnienie od Internetu, dr Pinhas Dannon, psychiatra z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Tel Awiwie, zaleca połączenie go z innymi skrajnymi zaburzeniami uzależniającymi, takimi jak hazard, uzależnienie od seksu i kleptomania.
Starszy wykładowca na Uniwersytecie w Tel Awiwie, dr Dannon jest znany na całym świecie z pracy w dziedzinie hazardu i uzależnień, która jest głównym przedmiotem jego badań od 1995 roku. Jego pierwszy artykuł o kleptomanii został opublikowany w 1996 roku. Przedstawił on swoje nowe odkrycia badawcze na temat uzależnień na spotkaniu National Gambling Council w Las Vegas.
Uzależnienie od Internetu jest obecnie klasyfikowane przez specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD), łagodne lub ciężkie schorzenie psychiczne, które powoduje potrzebę angażowania się w rytualne myśli i zachowania, takie jak nadmierne mycie rąk lub w przypadku Internetu – surfowanie po sieci. „Ale mówimy, że musimy inaczej spojrzeć na uzależnienie od Internetu” – relacjonuje dr Dannon w imieniu swoich kolegów z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Centrum Zdrowia Psychicznego Be’er Ya’acov. „„Uzależnienie od Internetu nie przejawia się jako „popęd” – to coś więcej – to głębokie „pragnienie”. A jeśli nie dokonamy zmiany w sposobie, w jaki klasyfikujemy uzależnienie od Internetu, nie będziemy w stanie traktować go we właściwy sposób””.
Dr Dannon ostrzega, że dwie grupy są najbardziej narażone na uzależnienie od Internetu. Pierwsi to nastolatki. Ale co bardziej zaskakujące, drugie to kobiety i mężczyźni po pięćdziesiątce, cierpiący z powodu samotności lub tzw. „pustego gniazda”. Objawy uzależnienia od Internetu w obu grupach są niejasne i często trudne do zdiagnozowania. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odczuwać utratę snu, niepokój, gdy nie są online, izolację od rodziny i grup rówieśniczych, utratę pracy i okresy głębokiej depresji.
Dr Dannon uważa, że leczenie uzależnienia od Internetu jest skuteczne tylko wtedy, gdy schorzenie to jest traktowane jak każde inne skrajne i groźne uzależnienie. Na przykład lekarz może zalecić terapię psychologiczną lub przepisać leki, takie jak blokery serotoniny i naltrekson, które są również skuteczne w zwalczaniu kleptomanii i patologicznego hazardu. Nie mniej ważne, podkreśla dr Dannon, jest to, że lekarze zajmujący się zdrowiem psychicznym w szkołach i miejscach pracy powinni być świadomi zagrożeń związanych z uzależnieniem od Internetu. Warsztaty na temat tych zagrożeń powinny odbywać się w obu środowiskach.
Dr Dannon i jego koledzy opublikowali niedawno swoje odkrycia w Journal of Clinical Psychopharmacology i od tego czasu prowadzili mini kampanię na całym świecie, aby ostrzec lekarzy przed niebezpieczeństwami związanymi z nadmiernym korzystaniem z Internetu. Ich badania nad uzależnieniem od hazardu zostały wykorzystane do edukacji amerykańskich lekarzy podchodzących do corocznego testu „Continuing Medical Education” przeprowadzanego przed odnowieniem licencji na wykonywanie zawodu lekarza.
Według dr Dannona, uzależnienie od Internetu jest „nieuniknione”, gdyż jest produktem modernizacji świata i postępu cywilizacji. „Są jak każdy, kto jest uzależniony od kawy, ćwiczeń lub rozmów przez telefon komórkowy. Wraz ze zmianą czasu zmieniają się nasze nałogi”.
Źródło historii:
Uniwersytet w Tel Awiwie. „Czym właściwie jest „uzależnienie od Internetu” i jakie jest leczenie?”. ScienceDaily. ScienceDaily, 18 sierpnia 2007. <www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070817130113.htm>.