Prywatny ośrodek uzależnień
Prywatny ośrodek uzależnień tak samo jak każda inna prywatna klinika czy praktyka lekarska powinien reprezentować wyższy poziom niż standardowy przyszpitalny ośrodek refundowany przez NFZ. Klient, który płaci za usługę w prywatnym ośrodku uzależnień oczekuje opieki na najwyższym poziomie bazującej na najnowszych badaniach, teoriach i wiedzy medyczno-psychoterapeutycznej. Większość ludzi wie bardzo niewiele o uzależnieniach czy depresji, a jeśli coś wiedzą (lub myślą, że wiedzą), sprowadza się to zwykle do przekonania, że można zerwać z nałogiem lub depresją, jeśli się naprawdę tego chce. W tym celu wystarczy zapisać się na leczenie w byle jakim, najlepiej darmowym (czyli refundowanym przez NFZ) ośrodku leczenia uzależnień lub depresji, którego leczenie opiera się na indywidualnej lub grupowej terapii słownej albo na dwunastostopniowym programie propagowanym przez Anonimowych Alkoholików. Na tym kończy się potoczna wiedza o leczeniu uzależnień czy depresji. Niestety jest zupełnie inaczej i to właśnie przede wszystkim z tego powodu odsetek udanych kuracji w ośrodkach tzw. NFZ-owskich bazujących wyłącznie na psychoterapii słownej wynosi obecnie tylko 20-30 procent. Oznacza to, że 70-80 procent uczestników wszelkich programów odwykowych lub depresji nie osiągnie swojego celu. Nic dziwnego, że wielu uważa, iż alkoholizm, narkomania czy depresja są nieuleczalne!
Na szczęście nowoczesne badania naukowe otworzyły nową perspektywę, z której nasz prywatny ośrodek uzależnień korzysta z korzyścią dla pacjentów. Najnowsze badania z dziedziny medycyny wykazują jednoznacznie, że uzależnienie tak samo jak depresja jest przewlekłym schorzeniem fizycznym atakującym mózg i uszkadzającym ważne fragmenty kory i układu limbicznego. Tych uszkodzeń nie da się naprawić wyłącznie psychoterapią bazującą na słowie. Oczywiście jest ona bardzo ważna, ale oprócz niej, aby skutecznie leczyć uzależnienie lub depresję potrzebne jest uzupełnienie jej o nowoczesne środki farmakologiczne, które staną się dla alkoholików i narkomanów tym samym, czym jest insulina dla cukrzyków, antydepresant dla cierpiących na depresję czy środki na potencję dla ludzi z zaburzeniami erekcji. Dlaczego? ponieważ analogicznie tych zaburzeń nie da się wyleczyć tylko słowem. Owszem osoby na nie cierpiące muszą się dużo o swoich chorobach dowiedzieć, m.in.: jak sobie radzić z emocjami, głodem alkoholowym czy narkotykowym, jakie są zalecenia do stosowania, czego mają unikać itp. jednak, ponieważ uzależnienia chemiczne wywołują w organizmie uszkodzenia neurochemiczne, to tylko chemia, czyli farmakoterapia ma moc wyciszenia objawów i da szansę na komfortowe życie.
Nasz prywatny ośrodek uzależnień i depresji ma wysoką skuteczność leczenia, ponieważ bazuje na nauce, która wejrzała ostatnio na nowo w naturę uzależnienia i depresji. Wiemy już na pewno, że jest to schorzenie przewlekłe, choroba mózgu, która może i musi być traktowana podobnie jak inne choroby — takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy astma — trwale zmieniające fizjologiczne funkcjonowanie organizmu.
Aby wyjaśnić na czym polega skuteczne leczenie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień i depresji SYMPTOM w Tarnowcu koło Tarnowa, należy najpierw wyjaśnić – jak rodzi się uzależnienie oraz jak alkohol uszkadza mózg.
Nasz prywatny ośrodek uzależnień wyjaśnia pacjentom jak rodzi się choroba. Wielu naszych pacjentów pyta na terapii, dlaczego to się przytrafiło właśnie im? Często mówią: „Wszyscy moi znajomi piją alkohol. Dlaczego oni potrafią wypić trochę i przestać, a ja nie?”. Inni znów dziwią się, że ich przyjaciele mogą sobie popalać marihuanę i „trzymać to pod kontrolą”, oni zaś stają się narkomanami. Wiemy już, że są pewne czynniki ryzyka, które sprawiają, że niektórzy ludzie uzależniają się łatwiej niż inni. Do czynników tych należą:
■ czynnik genetyczny — pewne geny mogą zwiększa podatność na uzależnienie oraz depresję;
■ czynnik emocjonalny — wysoki poziom stresu, niepokój lub cierpienie emocjonalne mogą skłania do używania alkoholu lub narkotyków „dla zagłuszenia bólu”; wpadaniu w uzależnienie oraz depresję może też sprzyjać trwale podwyższony poziom hormonu stresu – kortyzolu;
■ czynniki psychologiczne — depresja lub niska samoocena zwiększają prawdopodobieństwo nadużywania alkoholu lub narkotyków; bardziej podatne na uzależnienie są również osoby dorosłe z takimi zaburzeniami, jak deficyt uwagi lub hiperaktywność (ADHD);
■ czynniki społeczne i kulturowe — obecność partnera lub bliskiego przyjaciela, który regularnie pije lub używa narkotyków, nawet jeśli czyni to z umiarem, sprzyja nadużywaniu tych substancji; osoba zagrożona może mieć trudności z utrzymaniem dystansu od takiej „przyzwalającej” osoby lub choćby od jej alkoholowych nawyków, w dodatku reklama i media podsuwają atrakcyjne obrazy związane z piciem alkoholu, zawierające ukryty przekaz, że nadmierne picie nie jest niczym złym;
■ wiek — osoby zaczynające pić młodo, w szesnastym roku życia lub wcześniej, są bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu;
■ płeć — mężczyźni uzależniają się łatwiej niż kobiety;
■ historia rodzinna — niebezpieczeństwo uzależnienia jest wyższe u osób, których rodzice (lub jedno z nich) też byli uzależnieni;
Ta lista czynników wskazuje wyraźnie, w jakich wypadkach występuje zwiększone ryzyko uzależnienia. Być może dzięki niej zrozumiesz, dlaczego zdarzyło się to właśnie Tobie. Nasz prywatny ośrodek uzależnień uwzględnia wszystkie powyższe czynniki w procesie leczenia.
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu wyjaśnia prowadzony przez naszych specjalistów wyjaśnia swoim pacjentom, jak alkohol uszkadza mózg.
W nie tak odległej przeszłości trzeba było czekać na śmierć osoby uzależnionej, aby można było zbadać fizyczny stan jej mózgu, zważyć go, zmierzyć i odszukać fragmenty uszkodzone. Zdobyte w ten sposób informacje były użyteczne, ale skąpe, bo nie za wiele można było wywnioskować z analizy martwego mózgu. Obecnie zaawansowane technicznie narzędzia komputerowe takie jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), technika obrazowania tensora dyfuzji (DTI) i pozytonowa tomografia emisyjna (PET) pozwalają obserwować żywy i funkcjonujący mózg z bezprecedensową szczegółowością. Możemy dosłownie oglądać mózg w akcji, mierzyć jego sprawność, śledzić jego uszkodzenia i proces ich naprawy.
Dzięki tym sukcesom nauki w ciągu zaledwie kilku lat dowiedzieliśmy się bardzo wiele o szkodach, jakie wyrządza w mózgu nadmierne spożywanie alkoholu. Najbardziej chyba oczywistą stratą jest zmniejszanie się ilości substancji mózgowej w wyniku niszczenia komórek nerwowych. Miesiące, lata czy dekady nadmiernego picia sprawiają, że zdrowy mózg o normalnych rozmiarach zaczyna się kurczyć. Tak więc alkoholicy i ludzie dużo pijący mają dosłownie mniej mózgu do dyspozycji. Fakt ten został wielokrotnie udokumentowany, poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia porównujące mózg osoby zdrowej od uzależnionej od alkoholu.