Jak przestać pić i dlaczego warto to zrobić? Ponieważ alkohol niszczy mózg w bardzo subtelny sposób, zaburzając jego wewnętrzny system komunikacji, czyli neuroprzekaźniki. Istotą jego działania jest komunikacja, interpretacja danych i przechowywanie wiedzy. Aby ten skomplikowany system prawidłowo funkcjonował, komórki mózgowe muszą być zdolne do szybkiego i niezakłóconego porozumiewania się, a do tego służą właśnie neuroprzekaźniki.
Systematyczne spożywanie alkoholu może spowodować wydzielanie nadmiernych ilości neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i GABA, a jego odstawienie – drastyczny ich spadek, który to z kolei może wywołać obniżenie nastroju i głód alkoholowy.
Abyś mógł przestać pić i nie wrócić do nałogu powinieneś zaopatrzyć się w suplementy uzupełniające te niedobory lub zwrócić się do lekarza o receptę na leki stabilizujące poziom tych neuroprzekaźników i łagodzące głód alkoholowy, a następnie je zażywać.
Oprócz tego alkohol wywołuje zmiany w mózgu, które sprawiają, że alkoholik nie wie, jak przestać pić, a nawet jeżeli od kogoś się dowie – to wcale nie znaczy, że sam przy pomocy tylko silnej woli da radę to zrobić- do tego jeszcze daleko. Mózg sam nie wróci do równowagi w ciągu jednej nocy, sam z siebie nie wyeliminuje wewnętrznych komunikatów: „napij się” ani sam od siebie nie zmniejszy nadliczbowych receptorów „rozbuchania”. Nie wyprodukuje na poczekaniu nowego komunikatu: „pij herbatkę zamiast alkoholu” ani nowych receptorów „tylko spokojnie”. Cały mózg alkoholika był przez wiele miesięcy czy lat nasączany alkoholem, dlatego po jego odstawieniu wciąż rozpaczliwie pożąda alkoholu i nie chce się zmieniać, bo podobało mu się to co było.
Jeżeli chcesz przestać pić musisz SAM zadbać o zabezpieczenie podstawowych potrzeb, a stosowanie tzw. programu HALT zapewni utrzymanie równowagi i pomoże wytrwać w trzeźwości.
Program HALT stanowi osiową część filozofii zdrowienia w ruchu AA. Powstał od pierwszych liter angielskich słów: HUNGRY- GŁODNY, ANGRY- ROZGNIEWANY, LONELY- SAMOTNY, TIRED- ZMĘCZONY.
- NIE BĄDŹ GŁODNY- głód może być źródłem stresu. Trzeba planować odżywianie się w taki sposób, aby nie opuszczać posiłków oraz w międzyczasie coś przekąsić. Nie pij zbyt dużo kawy, gdyż osoby pijące zbyt dużo kawy przejawiają niepokój, poirytowanie, nadpobudliwość emocjonalną oraz są bardziej podatne na stresy. Przeszkadza to w racjonalnym podejściu do problemów dnia codziennego, co może skutkować mnożeniem się problemów, złości i frustracji – to z kolei zwiększa ryzyko ponownego sięgnięcia po alkohol. Organizm osoby uzależnionej bardziej domaga się alkoholu, gdy żołądek jest pusty. Abyś mógł przestać pić, pamiętaj, aby zaplanować w ciągu dnia co najmniej 3 syte posiłki. Dbaj, by spożywać je o w miarę stałych porach, regularnie; uważaj na to, co jesz- spożywaj więcej warzyw, owoców, surówek, pij soki o małej zawartości cukru, napoje niegazowane; unikaj nadmiaru słodyczy, kawy, mocnej herbaty.
- NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY, ZŁY- gniew, złość są naturalnymi uczuciami, jednak zbyt duży poziom złości zaburza funkcjonowanie. Taki stan może w Waszym przypadku prowadzić do szukania natychmiastowej ulgi, rozładowania, jakie dawał alkohol. Również teraz w chwilach złości, napięcia mogą pojawiać się myśli o alkoholu.
Dlatego unikaj sytuacji, które wywołują u Ciebie złość; jeśli się pojawi – zrób coś konstruktywnego (idź na spacer, zrelaksuj się); oddychaj – zrób 10 głębokich wdechów i skoncentruj się na nich; porozmawiaj z kimś o tym, co czujesz; wykonaj jakąś fizyczną pracę lub kilka ćwiczeń.
- NIE BĄDŹ SAMOTNY – krótka jest droga od samotności do napięcia, złości i użalania się nad samym sobą. To nie służy abstynencji. Nie izoluj się od innych ludzi – pustkę po kolegach „od kielicha” wypełnij nowymi znajomościami. Możesz spotkać ich na mityngach, terapii. Spróbuj z kimś nawiązać bliższy kontakt.
- NIE BĄDŹ ZMĘCZONY – istotne jest by unikać zmęczenia fizycznego i psychicznego. Nie przepracowuj się – nie staraj się „nadrobić” lat uzależnienia w kilka miesięcy. Naturalny wypoczynek, ruch poprawia nastrój i daje poczucie odprężenia. Ruch redukuje stres, gdyż na skutek wysiłku fizycznego organizm wydziela endorfiny zwane „hormonami szczęścia”. Zadbaj także o regularny sen, gdyż jego niedobór powoduje irytację, niepokój, zmęczenie, a to nie sprzyja trzeźwieniu. Optymalna długość snu wynosi 6-8 godzin na dobę.
Podsumowując: jeżeli chcesz przestać pić zadbaj sam o stworzenie najlepszych ku temu warunków. Zachowaj równowagę między pracą a wypoczynkiem, regularnie się odżywiaj, dbaj o to, by nie być samotnym. Nie szukaj sytuacji, które Cię złoszczą nie pielęgnuj w sobie frustracji, złości, gdy ta już się pojawi.
Pamiętaj: Jeżeli nie dasz rady sam przestać pić, nasz prywatny ośrodek wie, jak skutecznie Ci w tym pomóc, nie wahaj się dzwoń!
Źródło:
Urschel, H. C. (2011). Uwolnij mózg od uzależnienia. Rewolucyjny program wychodzenia z nałogu. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca.
https://aa.org.pl/ Program HALT